http://www.transporttm.pl/news/83/18/DAF-2600

Pojazdy ciężarowe

DAF 2600

18-04-2012

Po pięćdziesięciu latach DAF 2600 powraca na BedrijfsautoRAI. Model ten nazywany “Matką międzynarodowego transportu drogowego” będzie można oglądać w trakcie BedrijfsautoRAI 2012 w dniach od 17 do 21 kwietnia w Hali 4 w Dziale Samochodów Klasycznych.DAF 2600 był prawdziwą gwiazdą 45. wystawy RAI w 1962 roku. Napędzany 6-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym  o pojemności 11,1 litra i mocy maksymalnej 220

KM, samochód ten zapoczątkował nową erę w zakresie zapewniania komfortu pracy kierowcy i ustanowił nowy standard w międzynarodowym transporcie drogowym. Przestronna kabina zapewniała kierowcy nieznaną wcześniej wygodę. Co więcej, wyjątkowo duże przeszklenie kabiny oferowało znakomitą widoczność. Kierowca miał do dyspozycji regulowany fotel,  natomiast fotel pasażera oferował możliwość złożenia oparcia do tyłu do pozycji poziomej. Deska rozdzielcza była bardzo ergonomiczna, a do zwiększenia komfortu jazdy przyczyniał się też niezwykle wydajny system ogrzewania i wentylacji

Kabina sypialna

DAF 2600 był jednym z pierwszych samochodów ciężarowych wyposażonych w kabinę sypialną. Dwie leżanki, z których górną można było całkowicie złożyć, zapewniały kierowcy i pomocnikowi  nieznaną wcześniej w tym fachu wygodę. Dlatego też model ten świetnie nadawał się na potrzeby transportu dalekobieżnego. W swoim czasie DAF 2600 nie miał sobie równych jeśli chodzi o komfort jazdy, tak samo jak dziś bezkonkurencyjny jest pod tym względem DAF XF105.

Do roku 1974 wyprodukowano ponad 15 tysięcy egzemplarzy modelu DAF 2600. Ciągnik, który zaprezentowany zostanie na wystawie BedrijfsautoRAI należy do kolekcji DAF Museum w Eindhoven. 

DAF Trucks N.V. - spółka zależna amerykańskiej spółki PACCAR Inc, należącej do największych producentów ciężkich samochodów ciężarowych na świecie, jest wiodącym producentem lekkich, średnich i ciężkich samochodów ciężarowych, z udziałem w rynku europejskim wynoszącym w czerwcu 2011 roku (narastająco od początku roku) 15,5% w kategorii powyżej 15 ton.  DAF produkuje pełny asortyment ciągników i podwozi, oferując odpowiedni pojazd do każdego rodzaju transportu.  DAF jest również liderem pod względem świadczenia usług związanych z produktem: kontraktów serwisowych i naprawczych (MultiSupport Repair and Maintenance Contracts), usług finansowych świadczonych przez PACCAR Financial oraz pierwszorzędnego serwisu części.  Ponadto, DAF konstruuje i produkuje takie części, jak osie i silniki, w szczególności dla producentów autobusów i autokarów na całym świecie.   Firma DAF Trucks N.V. posiada zakłady produkcyjne w Eindhoven w Holandii i w Westerlo w Belgii oraz ponad 1000 punktów sprzedaży i usług w Europie.