http://www.transporttm.pl/news/82/17/Myjnia-przejazdowa-dla-autobusow-w-PKM-Sosnowiec

Autobusy

Myjnia przejazdowa dla autobusów w PKM Sosnowiec

17-04-2012
Końcem 2011 r. zajezdnia autobusowa Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu wzbogaciła się o nowoczesną myjnię przejazdową.

Bez wątpienia było to największe przedsięwzięcie w segmencie myjni w minionym roku w Polsce. Myjnia Wash Tec Maxi Wash Express jest w stanie umyć najdłuższy,
przegubowy autobus w niecałe 2 minuty (mycie pełne), zatem przezgodzinę pracy może obsłużyć nawet 30 pojazdów wjeżdżających jeden po drugim. Maszyna składa się z 4 głównych modułów: łuk wstępnego mycia chemicznego,wysokociśnieniowy system mycia podwozia, wysokociśnieniowy łuk do mycia dachu i boków oraz portal do mycia przy użyciu szczotek. Łuk do mycia dachu i boków ma wydajność 420 litrów wody na minutę, pracuje pod ciśnieniem 20 barów. Portal składa się z 4 ruchomych szczotek, myjących boki, przód i tył autobusu podczas jednego przejazdu. Myjnia jest wyposażona w ekologiczny system odzysku, który pozwala zaoszczędzić 90% wody przeznaczonej do mycia. Tylko ostatni Proces nanoszenia wosku odbywa się przy użyciu świeżej wody z sieci wodociągowej, w pozostałych wykorzystujesię wodę w obiegu zamkniętym. Cały przebiegmycia autobusu pochłania około 1000 litrów wody, przyczym zużycie świeżej wody wynosi 80-90 litrów, tyle cona umycie kompaktowegosamochodu w myjni samoobsługowej. To pierwsza myjnia do potokowego mycia pojazdów zainstalowana w Polscei szósta tego typu w Europie. Urządzenie dostarczyła firma WSOP w ramach przetargu. Specyfikacja zamówienia obejmowała kompleksową realizację inwestycji wrazz budową hali na potrzebymyjni i wszystkimi niezbędnymi instalacjami. Zamawiający zażyczył sobie realizację inwestycji „pod klucz”. Spółka PKM w Sosnowcu jest wspólną własnościągmin Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin i Czeladź, ma ponad 260 autobusów, z czego więcej niż połowa to tabor niskopodłogowy.