http://www.transporttm.pl/news/742/18/DAF-Trucks-z-doskonalymi-wynikami-w-trudnym-2022-roku

Pojazdy ciężarowe

DAF Trucks z doskonałymi wynikami w trudnym 2022 roku

09-02-2023

Dzięki udziałowi 17,3% w europejskim rynku ciężkich pojazdów ciężarowych i łącznej produkcji 68 tys. samochodów DAF Trucks ustanowiła nowe rekordy w 2022 r. To odzwierciedlenie zapotrzebowania na paliwooszczędny transport, a także potwierdzenie sukcesu nowej generacji DAF, modeli XD, XF, XG oraz XG⁺.Pomimo niedoborów materiałów, które w ub. roku miały wpływ na cały przemysł motoryzacyjny, w DAF nawet zwiększono tempo produkcji, co zaowocowało rekordowymi wynikami. W 2022 r. z linii produkcyjnych zjechało około 56 tys. średnich i ciężkich pojazdów CF, XF, XG i XG+ oraz ok. 12 tys. ciężarówek dystrybucyjnych LF. Rekordową liczba nowych ciężarówek dostarczono z kontraktem serwisowym DAF MultiSupport. W segmencie pojazdów o DMC powyżej 16 ton DAF zwiększył udział w europejskim rynku do rekordowego poziomu 17,3% (2021: 15,9%) i był liderem rynku w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Polsce, Bułgarii i na Węgrzech. Poza Unią Europejską firma sprzedała w ub. roku ponad 7,5 tys. pojazdów ciężarowych. W Tajwanie pozostawała liderem wśród europejskich producentów, rekordową sprzedaż osiągnięto w Izraelu, Kolumbii, Ekwadorze i Australii.

WW 2022 r. DAF dostarczył 2700 silników producentom autokarów, autobusów i pojazdów specjalistycznych na całym świecie. Ponadto holenderski producent rozpoczął dostawę pierwszych ciężarówek CF Military dla belgijskich sił zbrojnych. Całe zamówienie, łącznie 879 pojazdów z napędem na wszystkie koła, z kabinami opancerzonymi i bez opancerzenia, będzie zrealizowane do 2025 r.

W 2022 r. firma DAF wprowadziła serię XD, nową generację pojazdów dystrybucyjnych i użytkowych. DAF XD wyznacza nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i komfortu kierowcy, toteż został nagrodzony tytułem „International Truck of the Year 2023”. Jest to kolejne prestiżowe wyróżnienie dla holenderskiej marki po tym, jak rok wcześniej tytuł przyznano długodystansowym DAF XF, XG i XG⁺. Na targach IAA DAF zaprezentował także nową generację elektrycznych pojazdów ciężarowych XD i XF. Zamontowane w nich akumulatory oferują nawet 500 km zasięgu. Produkcja rozpocznie się w kwietniu 2023 r. w Eindhoven, gdzie ukończono nowy zakład montażu elektrycznych pojazdów ciężarowych.

DAF przoduje na rynku ciągników siodłowych i jest wiodącą marką importową w Niemczech.