http://www.transporttm.pl/news/739/17/Solaris-dostarczy-100-trolejbusow-do-Bukaresztu

Autobusy

Solaris dostarczy 100 trolejbusów do Bukaresztu

30-12-2022

Na dwa dni przed końcem roku Solaris Bus & Coach podpisała umowę z Urzędem Miasta Bukareszt na 100 trolejbusów Trollino 12. Trafią one do stolicy Rumunii pod koniec 2024 roku.Urząd Miasta Bukareszt (Municipiul Bucuresti) na drodze przetargu wybrał Solaris jako dostawcę 100 trolejbusów Trollino o długości 12 m, które mają być dostarczone do stolicy Rumunii w terminie 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Wartość kontraktu wynosi prawie 60 mln euro. Te bezemisyjne pojazdy to kolejna inwestycja Bukaresztu w poprawę jakości życia w mieście. Zostaną przekazane spółce transportowej STB SA (Societatea de Transport Bucuresti), która będzie wykonywać usługi przewozowe dla miasta i jego mieszkańców.

Trolejbusy będą napędzane silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW, zostaną również wyposażone w baterie Solaris High Power o pojemności 60 kWh, umożliwiające pokonywanie dystansów do 20 km bez przyłączenia do sieci trakcyjnej. Baterie trakcyjne będą ładowane podczas jazdy, jak również nocą, na terenie zajezdni. Municipiul Bucuresti zamówił pojazdy przyjazne dla środowiska, mając również na uwadze komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Wszystkie Trollino będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, monitoringu, systemu informacji pasażerskiej oraz ładowarek USB. Każdy może zabrać jednorazowo 90 pasażerów, w tym 25 siedzących.

Bukareszt jest jednym z ośmiu miast w Rumunii używających trolejbusów i autobusów elektrycznych Solaris. Od 2002 r. producent dostarczył do tamtejszych przewoźników niemal 500 pojazdów, w tym ponad 180 Trollino i ponad 100 Urbino electric.