http://www.transporttm.pl/news/736/18/Scania-i-Girteka-wspolpracuja-nad-zrownowazonym-transportem

Pojazdy ciężarowe

Scania i Girteka współpracują nad zrównoważonym transportem

29-12-2022

Scania i największa w Europie firma transportowa Girteka zapowiadają partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju, obejmujące dostawę do 600 elektrycznych ciężarówek w ciągu najbliższych 4 lat. Współpraca dotyczy także tworzenia i optymalizacji infrastruktury ładowania.Celem jest ograniczenie emisji klientów przewoźnika z zachowaniem kosztów na konkurencyjnym poziomie. Porozumienie dotyczące ciężarówek elektrycznych uzupełniono o realizację celów zrównoważonego transportu z wykorzystaniem pojazdów Scania z nowym układem napędowym Super, który zapewnia zużycie paliwa niższe o co najmniej 8% w porównaniu do pojazdów poprzedniej generacji. Zwrócono również uwagę na rolę człowieka w zrównoważonym transporcie, podejmując działania w celu podniesienia bezpieczeństwa kierowców Girteki i zapewnienia im stałego rozwoju.

„Współpraca z firmą Scania to kolejny krok przybliżający nas do pierwszej dziesiątki europejskich firm logistycznych w Europie. Pragnąc skierować transport drogowy na ścieżkę zrównoważonego rozwoju, dzielimy się naszymi doświadczeniami i wspólnie pracujemy nad tworzeniem przyszłego systemu transportowego Europy. Osiągniemy to dywersyfikując transport drogowy i wdrażając zarówno rozwiązania paliwooszczędne, jak i pojazdy elektryczne, by świadczyć przystępne cenowo usługi logistyczne oparte na zrównoważonych rozwiązaniach” – mówi Mindaugas Pasilauskas, dyrektor generalny ClassTrucks, firmy zarządzającej aktywami transportowymi Girteka.

Na IAA w Hanowerze Scania prezentowała elektryczne ciągniki 45R, które mogą spełnić dużą część wymagań Girteki co do zasięgu i poprawy warunków kierowców. Pozostają do rozstrzygnięcia ładowność i cena.