http://www.transporttm.pl/news/735/126/Nastepny-MB-eSprinter-bedzie-wyjezdzal-ze-Jawora

Samochody dostawcze

Następny MB eSprinter będzie wyjeżdżał ze Jawora

29-12-2022

Jawor zamiast Riviana: tak można najkrócej podsumować plany Mercedes-Benz Vans, która reorganizuje europejską sieć produkcyjną przed nadchodząca transformacją energetyczną. Pełna gama nowego e-Sprintera będzie powstawała tylko w dolnośląskim zakładzie koncernu.Pierwsza informacja o takich zmianach pojawiła się we wrześniu, Mercedes-Benz zapowiedział wówczas ulokowanie produkcji elektrycznych samochodów dostawczych w nowym zakładzie gdzieś w Europie Centralnej, a jednocześnie współpracę przy nich z amerykańską marką Rivian. O ile pierwsza część informacji nie była zaskoczeniem i tylko zastanawiano się nad miejscem, to dziwił partner, który jest właściwie dużym start-upem, z obietnicami daleko wykraczającymi poza osiągnięcia. Zaiste, małżeństwo zakończyło się, nim zostało skonsumowane. Mercedes-Benz Vans inwestuje w swoją modułową platformę VAN.EA, a proces wyszukiwania miejsca na nową inwestycję skończył się tuż za Odrą, w zakładzie Jawor, gdzie Mercedes-Benz Cars od 2019 r. produkuje silniki spalinowe, a od 2021 r. akumulatory.

Konkretna realizacja projektu nadal zależy od spełnienia warunków ramowych umowy z rządem polskim, w tym przyznania pomocy na inwestycję, ale MB Vans właściwie nie ma innego wyjścia, jeśli chce zachować konkurencyjność w dłuższej perspektywie. Taka lokalizacja ułatwia także utrzymanie istniejących zakładów w Europie. Fabryka w Düsseldorfie produkuje obecną generację Sprintera i eSprintera jako furgon i podwozia z kabiną. W II połowie 2023 r. zostanie tam uruchomiona następna generacja eSprintera, natomiast w przyszłości będą tam powstawały podwozia pod zabudowę dużego samochodu dostawczego na platformie VAN.EA. Od 2018 r. w fabryce Mercedes-Benz Ludwigsfelde są produkowane podwozia obecnej generacji Sprintera, natomiast od wiosny 2024 r. zastąpią je podwozia nowego eSprintera. Ponadto Ludwigsfelde stanie się centrum kompetencyjnym w zakresie personalizacji e-vanów. W hiszpańskiej Vitorii powstają średniej wielkości samochody dostawcze Mercedes-Benz, w tym Klasa V, EQV, eVito i eVito Tourer. Od połowy dekady będzie tam również produkowany średniej wielkości van na elektrycznej platformie VAN.EA.

Ustalone lokalizacje umożliwią działowi MB Van optymalizację kosztów i łańcucha dostaw oraz energooszczędną produkcję samochodów dostawczych nowej generacji.

VAN.EA (Van Electric Architecture) jest bazą dla wszystkich e-vanów Mercedes-Benz w segmencie średnim i dużym, które zostaną wprowadzone na rynek od 2025 r. W Jaworze powstanie pierwsza fabryka marki produkująca wyłącznie elektryczne samochody dostawcze.