http://www.transporttm.pl/news/734/18/IVECO-gotowe-na-45-Rajd-Dakar

Pojazdy ciężarowe

IVECO gotowe na 45. Rajd Dakar

29-12-2022

Rajd Dakar 2023 odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, czyli miejscu słabo związanym z Dakarem jako takim, ale chociaż po tej samej stronie świata. Załogi 365 pojazdów wystartują w ostatni dzień tego roku, by zakończyć rajd 15.01.23.Są wśród nich dwa holenderskie zespoły używające ciężarówek IVECO: Boss Machinery Team de Rooy oraz Eurol Team de Rooy. IVECO jest oficjalnym dostawcą pojazdów, silników i części zamiennych dla obu. Cztery ciężarówki IVECO Powerstar są wyposażone w silniki Cursor 13 o mocy do 1000 KM specjalnie zaprojektowane przez FPT Industrial. Zastosowano w nich również najnowocześniejsze modyfikacje zawieszenia i systemów pompowania opon. Co do ogumienia, partnerem zespołów De Rooy IVECO jest Goodyear, dostarczając opony oraz rozwiązania do zarządzania nimi na każdy etap. Regulamin wymaga stosowania standardowych opon, powszechnie dostępnych w sprzedaży:  zespół De Rooy po raz kolejny wybrał opony Goodyear Offroad. Ich konstrukcja charakteryzuje się specjalną terenową mieszanką, głębokim, antypoślizgowym bieżnikiem i zwiększoną odpornością na przecięcia.

Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad 8,5 tys. km od wybrzeży Morza Czerwonego po metę w Ad-Dammam po przeciwnej stronie Półwyspu Arabskiego. Poziom trudności ponownie zwiększono, kierowców czeka prawie 5 tys. km odcinków specjalnych rozłożonych na prolog i 14 etapów. Cztery dni przewidziano na przejazd przez ocean wydm pustyni Ar-Rab al-Chali. Zaplanowano również „Maraton”, w trakcie którego zawodnicy i towarzyszące im ekipy techniczne będą musiały poradzić sobie bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.

Najnowszy Rajd Dakar ponownie odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, ale na nowej trasie, zapowiadającej się jako ekstremalny test wytrzymałości.