http://www.transporttm.pl/news/725/17/Kolonia-z-najwieksza-flota-wodorowych-Solarisow

Autobusy

Kolonia z największą flotą wodorowych Solarisów

13-06-2022

Przewoźnik RVK złożył zamówienie na 20 autobusów Urbino 12 hydrogen. Po zrealizowaniu najnowszych dostaw Kolonia będzie mieć 35 wodorowych Solarisów. Umowa zakłada opcję domówienia kolejnych 20 pojazdów tego typu.W 2020 r. Kolonia kupiła 15 tych innowacyjnych pojazdów, które zostały dostarczone w ub. roku. Teraz RVK zamówiło następnych 20 pojazdów wykorzystujących technologię ogniw paliwowych. Tym samym Kolonia będzie miała największą w Europie flotę wodorowych Solarisów. Pod kątem budowy, wyposażenia i osiągów pojazdy będą bardzo zbliżone do tych z poprzedniego zamówienia. Do zasilania jest niezbędny wodór ze zbiorników umieszczonych na dachu w przedniej części pojazdu. Autobusy wodorowe wykorzystają zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Energia elektryczna wytwarzana w ogniwie będzie przekazywana bezpośrednio do układu napędowego; w przypadku zwiększonego zapotrzebowania ogniwo wspomoże bateria Solaris High Power.

Wzorem już dostarczonych pojazdów, nowe wodorowce będą miały najbogatsze wyposażenie. Pasażerowie podróżujący liniami obsługiwanymi przez RVK będą korzystać m.in. z wydajnej klimatyzacji i zaawansowanego systemu informacji pasażerskiej. Kierowcy docenią korzyści płynące z systemu MobilEyeShield+ wykrywającego pieszych i rowerzystów znajdujących się w martwym polu widzenia. Składają się na niego: kamera przednia, dwie kamery boczne, ostrzeganie dźwiękowe i wizualne. Dodatkowo RVK zamówił system zdalnego zarządzania flotą eSConnect udostępniający dane pojazdów.

W ub. roku Solaris dostarczyła 54 autobusy wodorowe do klientów z Włoch, Niemiec, Holandii i Szwecji. Obecnie realizuje zamówienia na ponad 100 Urbino hydrogen. (fot. Kirsten Krämer, Omnibusspiegel).