http://www.transporttm.pl/news/724/17/Ekologiczna-inwestycja-Madrytu-60-elektrycznych-Solarisow

Autobusy

Ekologiczna inwestycja Madrytu: 60 elektrycznych Solarisów

13-06-2022

Przewoźnik stolicy Hiszpanii EMT Madryt zamówił 60 autobusów elektrycznych Solaris. Madryt postawił na baterie High Energy i ładowanie pantografowe, które zapewni wysoką operacyjność w każdych warunkach.EMT Madrid chce mieć 25% elektrycznej floty do 2025 r., a przed 2023 r. wycofać z ulic Madrytu autobusy z silnikami diesla. Przewoźnik krok po kroku zbliża się do realizacji tego ambitnego celu. W 2021 r. Solaris na drodze przetargu zdobyła zamówienie na 250 autobusów zasilanych gazem ziemnym. Teraz miasto zdecydowało się na bezemisyjną inwestycję za ponad 30 mln euro: zakup aż 60 Urbino 12 electric. Elektryczne Solarisy dla madryckiego przewoźnika będą czerpać energię z baterii o pojemności ponad 400 kWh, co zapewni odpowiedni zasięg i operacyjność autobusów w metropolii. Szybkie uzupełnianie energii umożliwią „odwrócony” pantograf i standardowe złącze typu plug-in. Pojazdy będą napędzane silnikami centralnymi o mocy 180 kW.

Solarisy zabiorą na pokład ponad 80 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Wydajna klimatyzacja, przyłącza USB i nowoczesny system informacji pasażerskiej zapewnią im komfort jazdy. EMT postawił także na bezpieczeństwo i wygodę kierowców. Kabina zamknięta z wysokimi szybami zagwarantuje spokojną pracę, izolację i bezpieczną jazdę. Lepszą widoczność zapewnią kamery zamiast lusterek bocznych, przekazujące obraz na ekrany wewnątrz. Nowatorska konstrukcja urządzenia MirrorEye pozwala, obok wielu innych zalet, zmniejszyć szerokość pojazdu, co ma znaczenie w ruchliwej przestrzeni miejskiej Madrytu.

Solaris jest obecny w Hiszpanii już ponad 10 lat. Po ulicach hiszpańskich miast jeździ prawie 450 autobusów marki, 75% z nich to pojazdy z napędami nisko- i zeroemisyjnymi.