http://www.transporttm.pl/news/720/18/Mobilna-wytwornia-mieszanki-Airium-na-podwoziu-DAF-CF

Pojazdy ciężarowe

Mobilna wytwórnia mieszanki Airium na podwoziu DAF CF

13-06-2022

W połowie maja w TB Truck & Trailer Serwis w Wolicy firma Lafarge Polska odebrała urządzenie do wytwarzania i układania mineralnej piany izolacyjnej Airium na podwoziu DAF CF. To czwarty na świecie i pierwszy z 3 pojazdów w Polsce z taką zabudową.Autorski projekt firmy Lafarge zrealizowała przez włoską firmę Overmat specjalizująca się w budowlanych zabudowach specjalnych. Ta służy do wytwarzania bezpośrednio na placu budowy Airium, mineralnego materiału izolacyjnego na bazie cementu i wodnej piany. Jest to ekologiczna alternatywa dla wełny mineralnej, styropianu oraz pianobetonu w izolacjach cieplnych posadzek i stropów. Wydajność układania jest kilkakrotnie większa, a warstwa piany doskonale układa się wokół wszelkich instalacji i tworzy gładką, wypoziomowaną powierzchnię. Dodatkowo eliminuje się składowanie tradycyjnych materiałów i zagospodarowanie odpadów. Cement i dodatki przewożone w zbiornikach umożliwiają utworzenie 5-6 m3 mieszanki, co w ciągu dnia pozwala na wylanie Airium na powierzchni od 800 do 1000 m2, ok. 3-krotnie większej niż przy wykorzystaniu styropianu. Urządzenie jest zasilane elektrycznie z własnego agregatu prądotwórczego, dzięki czemu na miejscu pracy silnik samochodu może być wyłączony.

Do zabudowy wykorzystano podwozie DAF CF 450 FAD 8x2 o rozstawie osi 5,7 m napędzane silnikiem MX-11 o mocy 440 KM (330 kW) współpracującym ze zautomatyzowaną skrzynią biegów TraXon. Zespół osi tylnych o nośności 21 t jest zawieszony na resorach trapezoidalnych, osie przednie, każda o nośności 8 t, mają zawieszenie na resorach parabolicznych.

Mobilna wytwórnia masy izolacyjnej Airium, autorski pomysł firmy Lafarge, wykonana przez włoską Overmat na podwoziu DAF CF. Dojazd bezpośrednio na miejsce pracy, duża wydajność, brak odpadów sprzyjają poprawie efektywności prac budowlanych