http://www.transporttm.pl/news/719/18/Poczatek-szkolen-praktycznych-Akcji-Profesjonalni-Kierowcy

Pojazdy ciężarowe

Początek szkoleń praktycznych Akcji Profesjonalni Kierowcy

24-05-2022

Pierwsze szkolenie praktyczne w ramach akcji Profesjonalni Kierowcy odbyło się 18 maja. Kursantów gościł Wielton, wieloletni partner programu. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności pod okiem instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks.Akcja Profesjonalni Kierowcy to największy program społeczny w sektorze TSL. Co roku jest organizowanych kilkanaście szkoleń teoretycznych i praktycznych, w których bezpłatnie mogą wziąć udział osoby posiadające prawo jazdy kategorii C+E, lecz nie pracujące jako kierowcy zawodowi. Program powstał z inicjatywy Volvo Trucks Polska, a tegoroczną edycję wspiera rekordowa liczba partnerów: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton S.A., Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia, Shell Polska i Warta. Zadaniem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i świadomości społecznej co do rangi usług transportowych. Dzięki programowi kursanci zwiększają także umiejętności i szansę na znalezienie pracy w zawodzie.

Pierwsze szkolenie praktyczne odbyło się w Wieluniu dzięki uprzejmości Wielton S.A. Ponadto wieluński producent udostępnił kursantom naczepę furgonową Dry Master i zestaw przestrzenny Volume Master. „Bezpieczeństwo na drodze ma dla nas, jako producenta naczep i przyczep, szczególnie istotne znaczenie. Cieszymy się, że po raz kolejny wpieramy akcję Profesjonalnych kierowców, która dba o wysoki poziom umiejętności praktycznych kierowców zawodowych, a inauguracja VII edycji odbywa się w Wieluniu. Od lat angażujemy się w różne inicjatywy mające na celu rozwój kompetencji kierowców, budowanie świadomości społeczeństwa, jak wielka odpowiedzialność na nich spoczywa i promocję tego wymagającego zawodu. Jestem przekonany, że podniesienie prestiżu ich profesji zachęci kolejne osoby do związania kariery z tym zawodem. Działania te są współcześnie bardzo ważne, ponieważ branża transportowa nieustannie zmaga się z niedoborem kierowców, którzy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu nieprzerwanego łańcucha dostaw”. – mówił Andrzej Mowczan, Dyrektor Komercyjny, Członek Zarządu w Wielton S.A.

Szkolenie praktyczne składało się z kilku bloków:

  • jazda po drogach publicznych zestawem Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks,
  • obsługa codzienna pojazdu, w tym przygotowanie zestawu naczepowego do jazdy,
  • najważniejsze zasady mocowania ładunków i obsługa naczepy,
  • podpinanie naczepy.

Dodatkowo zaprezentowano zakładanie łańcuchów i odbył się wykład na temat pojazdów budowlanych FMX. „Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy zainaugurować cykl szkoleń praktycznych właśnie w Wieluniu, dzięki uprzejmości partnera akcji Wielton SA. Tegoroczna edycja Profesjonalnych Kierowców pokazuje, że zainteresowanie szkoleniami stale rośnie. W zeszłym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń, a ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. To oznacza, że kierowcy czują potrzebę doskonalenia umiejętności i mają ambicję, aby te potrzeby spełniać. Już teraz zapraszam wszystkich na największe szkolenie praktyczne, które odbędzie się 9 czerwca na Torze Jastrząb. Zapisy są dostępne na stronie internetowej programu” - powiedział Piotr Werner z Volvo Trucks Polska. Najbliższy wykład teoretyczny online zaplanowano na 17 czerwca, będzie poruszać tematykę obsługi i wykorzystania pojazdów terenowych i budowlanych FMX.

Na szkoleniu nie zabrakło doświadczonych instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska, którzy przekazują swoją wiedzę także podczas szkoleń teoretycznych.