http://www.transporttm.pl/news/717/17/Kolejnych-75-Solarisow-dla-Mediolanu

Autobusy

Kolejnych 75 Solarisów dla Mediolanu

12-05-2022

Włoski przewoźnik ATM Milano ponownie zamówił autobusy elektryczne Solaris, realizując kolejną transzę umowy ramowej na 250 pojazdów. Pierwsze dwie partie, łącznie 140 elektrycznych Urbino, zostały już dostarczone. Teraz przewoźnik domówił 75 Urbino 12 electric, które trafią na mediolańskie ulice w II połowie tego roku.Umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano to jeden z największych kontraktów wygranych do tej pory przez Solaris. Sukcesywna realizacja przetargu stanowi potwierdzenie deklaracji mediolańskiego przewoźnika, zgodnie z którymi planuje on do końca 2030 r. zrezygnować z autobusów z napędem konwencjonalnym. Dzięki realizacji kolejnego zamówienia na 75 elektrycznych autobusów Solaris ponownie przyczynia się do tej elektromobilnej rewolucji. Razem z już dostarczonymi 40 Urbino electric, które ATM Milano kupiło w 2019 r., oraz 100 zamówionymi rok później daje to łącznie 215 autobusów. „Możliwość dostarczania nowoczesnych autobusów bateryjnych do tego szczególnie wymagającego klienta, jakim jest ATM Milan, jest dla nas powodem do dumy i satysfakcji. To także dla nas duże zobowiązanie wobec pasażerów korzystających z transportu publicznego w Mediolanie" – powiedział Alberto Fiore, Dyrektor Generalny Solaris Italia.

Elektryczne Urbino zostaną wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności nominalnej prawie 400 kWh ładowane przez pantograf odwrócony. Jednostką napędową będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami trakcyjnymi. Komfortowe, klimatyzowane wnętrza pomieszczą 75 osób. Pojazdy będą przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych m.in. dzięki funkcjonalnej przestrzeni na wózki inwalidzkie. Dodatkowo zostaną wzbogacone o ładowarki mobilnych USB, informację pasażerską czy monitoring, które zwiększą przyjemność z jazdy i bezpieczeństwo. Kierowcy będą mieli dostęp do wielu innowacyjnych rozwiązań, m.in. systemu Mobileye Shield+ ostrzegającego akustycznie i wizualnie przed obiektami znajdującymi się w martwym polu widzenia.

Współpraca Solaris i ATM Milano rozpoczęła się w 2014 r. Od tego czasu z fabryki w Bolechowie wyjechało do Mediolanu ponad 300 pojazdów, z czego prawie 200 stanowiły trolejbusy i autobusy elektryczne. W listopadzie ub. roku przewoźnik podpisał z Solaris kolejne zamówienie na 50 przegubowych trolejbusów Trollino 18