http://www.transporttm.pl/news/715/18/Trzecia-generacja-silnikow-Mercedes-Benz-OM-471

Pojazdy ciężarowe

Trzecia generacja silników Mercedes-Benz OM 471

10-04-2022
Wraz z trzecią generacją jednostki, którą już można zamawiać (dostępna od października br.), Mercedes-Benz Trucks wyposaża swój najlepiej sprzedający się silnik do ciężkich pojazdów użytkowych w liczne nowe rozwiązania zwiększające wydajność.Optymalizacji poddano np. geometrię zagłębienia w denku tłoka nowego OM 471, konstrukcję dyszy wtryskowej i parametry głowicy cylindrów istotne dla wymiany gazowej. W ten sposób zwiększono stopień sprężania z 18,3:1 do 20,3:1, co prowadzi do sprawniejszego spalania przy szczytowym ciśnieniu zapłonu wynoszącym obecnie 250 barów. W nowej generacji Mercedes-Benz Trucks wprowadza dwie turbosprężarki zaprojektowane i produkowane we własnym zakresie. W wariancie zoptymalizowanym pod kątem ekonomiczności szczególny nacisk położono na jak najniższe zużycie paliwa. Jest on przeznaczony do zastosowania w transporcie dalekim w wersjach silnika o mocy do 350 kW (476 KM). Drugi wariant skonstruowano z myślą o wysokich osiągach i dużej mocy hamowania silnikiem dla segmentu pojazdów ciężkich i budowlanych z silnikami o mocy do 390 kW (530 KM). W niższych i średnich klasach mocy oszczędność paliwa w porównaniu z poprzednią generacją wynosi do 4%, w wyższych do 3,5%.

Na poprawę efektywności paliwowej wpływa także zmniejszenie tarcia. W tym celu w OM 471 3. generacji zastosowano nowy zawór regulacji ciśnienia oleju silnikowego umieszczony za pompą, a przed termostatem. Siłownik elektryczny steruje zaworem wg mapy charakterystyk. Możliwe obniżenie ciśnienia oleju jest określane na podstawie złożonej matrycy uwzględniającej wszystkie podzespoły silnika i ich specyficzne wymagania co do smarowania czy chłodzenia. Regulację ciśnienia ułatwia nowo opracowany olej silnikowy o niskiej lepkości, który zwiększa sprawność bez skracania okresów między wymianami ani zwiększonego zużycia elementów.

Sprawność zwiększa również zmodyfikowany układ oczyszczania spalin dostosowany do nowego układu spalania i sterowania pracą silnika. Ogranicza on przeciwciśnienie wydechu i zwiększa jednorodność AdBlue, co prowadzi do udoskonalenia konwersji NOx i obniżenia zużycia paliwa. Dzięki zastosowaniu układu czujników NOx w połączeniu z zamkniętym, adaptacyjnym obwodem regulacji i predykcyjnym modelem temperaturowym SCR uzyskano dalszą poprawę stabilności emisji. W ten sposób umożliwiono spełnienie normy Euro VIe wymagającej skutecznego ograniczenia emisji spalin przez cały okres eksploatacji pojazdu w normalnych warunkach użytkowania.

Oprócz ekonomiczności, wytrzymałości i niezawodności zwrócono uwagę na dynamikę jazdy. Nowy zautomatyzowany układ sterowania pracą skrzyni PowerShift Advanced dzięki precyzji wybierania biegów umożliwia szybsze, a jednocześnie płynniejsze ruszanie i przyspieszanie. Szybsze zmiany biegów skracają przerwy w przenoszeniu momentu obrotowego w górnym zakresie nawet o 40%. Ponadto dalszej optymalizacji poddano parametryzację pedału gazu. Zwiększona czułość w dolnym zakresie skoku umożliwia znacznie precyzyjniejsze manewrowanie, a bezpośrednia charakterystyka reagowania w górnym zakresie przekłada się na większą dynamikę przy dużym obciążeniu. Ułatwia to m.in. przejeżdżanie przez ronda i przyspieszanie po ich opuszczeniu.

Kolejnym atutem jest rozszerzony zakres funkcji Top Torque dostępnej w silnikach o mocy 330 kW (450 KM) i 350 kW (476 KM) w połączeniu ze skrzynią biegów G281: moment obrotowy jest zwiększany o 200 Nm na biegach od 7. do 12. w programie jazdy „A Standard”.

Trzecia generacja 6-cylindrowego, rzędowego silnika OM 471 montowanego w MB Actrosach i Arocsach wyróżnia się wieloma innowacjami technicznymi ukierunkowanymi na obniżenie TCO przez oszczędną jazdę, niższe koszty eksploatacji i wyższą dochodowość, bez uszczerbku dla mocy, dynamiki jazdy czy komfortu jazdy.