http://www.transporttm.pl/news/713/17/Bratyslawa-zamawia-16-Solarisow-Trollino-24

Autobusy

Bratysława zamawia 16 Solarisów Trollino 24

23-03-2022

Solaris Bus & Coach w konsorcjum z firmą Skoda Electric dostarczy 16 dwuprzegubowych Trollino 24 do słowackiego przewoźnika Dopravný Podnik Bratislava. To już drugie duże zamówienie na 24-metrowe trolejbusy Solaris. Wartość kontraktu wynosi prawie 17 mln euro.Dopravný Podnik Bratislava (DPB) na drodze przetargu wybrał Solaris jako dostawcę 16 dwuprzegubowych trolejbusów. W listopadzie 2020 r. DPB testował 24-metrowy trolejbus w ruchu miejskim na wszystkich liniach. Pojemny pojazd okazał się idealnym rozwiązaniem dla metropolii z trasami o dużym natężeniu ruchu pasażerskiego. Trollino 24 zadebiutują na ulicach Bratysławy w połowie 2023 r.

Dwuprzegubowy trolejbus Solaris miał premierę w 2019 r. na targach Busworld w Brukseli. Jego napęd stanowią dwa silniki o mocy 160 kW każdy. Dodatkowe baterie trakcyjne, umieszczone na dachu drugiego wagonu i ładowane podczas jazdy z sieci, umożliwiają jazdę również bez zewnętrznego zasilania. Kierowca za pomocą przycisku przełącza tryb jazdy z sieciowego na bateryjny.

Ponad 24-metrowe trolejbusy zabiorą 160 osób, w tym 60 na miejscach siedzących. Nad drzwiami w układzie 2-2-2-2-2 znajdą się bramki liczące pasażerów. W innowacyjnym modelu znajdzie się wiele udogodnień wpływających na komfort podróżowania i bezpieczeństwo. DPB zdecydował się tablice kierunkowe, klimatyzację, bezprzewodowy Internet, wewnętrzne oświetlenie LED czy porty ładowania USB. O dodatkowe wsparcie kierowcy i zwiększone bezpieczeństwo podróżujących zadba system monitoringu złożony z 7 kamer zewnętrznych i 9 monitorujących wnętrze.

W zeszłym miesiącu Solaris podpisał kontrakt na dostawę 20 Trollino 24 dla czeskiego przewoźnika DPP w Pradze.


Dopravný Podnik Bratislava zdecydował się powiększyć flotę o dwuprzegubowe Trollino 24. Solaris jest jednym z największych producentów trolejbusów w Europie, od 2001 r. dostarczył ich ponad 1,7 tys. do klientów w 18 krajach.