http://www.transporttm.pl/news/709/17/Solaris-Urbino-12-hydrogen-na-testach-w-PKM-Jaworzno

Autobusy

Solaris Urbino 12 hydrogen na testach w PKM Jaworzno

14-03-2022

Na początku marca w Jaworznie rozpoczęły się 4-tygodniowe testy autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen. Partnerem w tym projekcie jest firma Air Products dostarczająca sprężony wodór.Jaworzno było prekursorem elektryfikacji komunikacji miejskiej zarówno w Polsce, jak i na skalę europejską. PKM Jaworzno od lat wytycza wzorce skutecznego wdrażania e-mobilności. Teraz chce poznać możliwości wodoru. Testowy autobus będzie obsługiwał najbardziej obciążone linie miejskie, łączące największe osiedla mieszkaniowe. „Zależy nam, aby Jaworzno było postrzegane jako miejsce wspierające nowe technologie, otwarte na inwestorów i nowych mieszkańców. Sprawny transport publiczny to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania organizmu miejskiego. Regularnie prowadzone badania opinii publicznej wskazują, że mieszkańcy doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Ponad 80% mieszkańców korzysta z przejazdów autobusami, a 88% pozytywnie ocenia wprowadzenie i rozwój floty pojazdów elektrycznych” - przekazał Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Wodorowe Urbino mają ogniwa paliwowe o mocy 70 kW i 5 butli kompozytowych na sprężony wodór o pojemności 1560 l, umieszczonych na dachu, a także dwa silniki elektryczne o mocy 125 kW każdy. Wodór trafia do ogniwa paliwowego, gdzie łączy się z tlenem i powstaje energia elektryczna przekazywana do układu napędowego. Dzięki tej technologii autobus może przejechać 350 km między kolejnymi tankowaniami, a emituje tylko ciepło i parę wodną.

Współpraca PKM Jaworzno z Solaris trwa od 21 lat. W barwach przewoźnika kursuje ponad 80 autobusów Urbino, w tym ponad połowa elektrycznych. Docelowo w tym roku będzie ich 50. „Pierwszy autobus elektryczny w naszym przedsiębiorstwie ma już 7 lat. Nieustannie musimy pamiętać o odnawianiu floty i szukamy najbardziej efektywnych technologii. Liczymy, że zebrane podczas testów doświadczenia umożliwią nam skuteczną aplikację o środki na dalszą modernizację taboru. W niedalekiej przyszłości jako pierwsi będziemy mogli podać datę zaprzestania obsługi tak dużego miasta, jak Jaworzno, autobusami spalinowymi” – twierdzi Zbigniew Nosal, Prezes PKM Jaworzno.

Udane doświadczenia z eksploatacji autobusów z nową technologią napędu w Jaworznie przyczyniły się do szybkiego rozwoju elektromobilności w Polsce. Jeden elektrobus PKM pokonuje rocznie do 100 tys. km i realizuje zadania przewozowe wynoszące nawet 400 km dziennie. Pojazdy tego typu przejechały już w sumie ponad 11 mln km, udowadniając, że przy odpowiednim zaplanowaniu pojemności baterii trakcyjnych oraz liczby punktów ładowania autobus elektryczny może efektywnie zastąpić spalinowy. PKM Jaworzno wprowadza nowinki, które później są chętnie stosowane przez inne miasta. Bezgotówkowe systemy opłat za przejazdy, Wi-Fi czy gniazda USB to już standard wyposażenia.

Dzięki próbom Urbino 12 hydrogen miejski przewoźnik dokładnie pozna to zaawansowane rozwiązanie. Celem jest uzyskanie faktycznego zużycia wodoru w warunkach intensywnej eksploatacji z pasażerami oraz oszacowanie częstotliwości i czasu tankowania. Zostanie także sprawdzone zachowanie pojazdu w niskiej temperaturze. Testy pokażą, czy napęd wodorowy może zostać kolejnym etapem rozwoju ekologicznego transportu publicznego w Jaworznie. Do tankowania wodoru użyto mobilnej stacji firmy AirProducts.


Wykorzystanie wodoru to szansa na zmniejszenie emisji generowanych przez transport publiczny. Tę szansę dostrzegli klienci Solaris z Austrii, Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch. Wiele zakupów poprzedziły testy, autobus był prezentowany m.in. w Budapeszcie, Frankfurcie, Hamburgu, Koninie, Madrycie, Paryżu i Wiedniu.