http://www.transporttm.pl/news/703/18/Elektryczne-betonomieszarki-Volvo-Trucks-dla-Uniconu

Pojazdy ciężarowe

Elektryczne betonomieszarki Volvo Trucks dla Uniconu

22-02-2022

Unicon jest najstarszym i największym duńskim producentem i dostawcą betonu. Wytwarza rocznie ok. 1 mln m3 betonu, rozwożonego własną flotą 195 samochodów ciężarowych. Wytyczono dla niej cel zmniejszenia emisji CO2 o 30% w 2025 r. w porównaniu z 2019 r. W 2035 r. firma chce mieć bezemisyjną flotę betonomieszarek.Po pozytywnych testach Volvo FE Electric, Unicon robi kolejny krok w kierunku bezemisyjnej dystrybucji dzięki betonomieszarkom o większym zasięgu i ładowności. Firma zamierza złożyć największe jak dotąd prywatne zamówienie na 11 podwozi Volvo FM Electric, które zostaną zabudowane betonomieszarkami i będą eksploatowane w Danii. Ponadto Unicon i Volvo Trucks nawiązały długoterminową współpracę w celu wdrożenia i optymalizacji rozwiązań elektrycznych dla przemysłu betonowego. Ma to na celu umożliwienie Unicon wprowadzenie elektrycznych betonomieszarek, które odpowiedzą wszystkim potrzebom związanym z wydajną i zrównoważoną dystrybucją betonu towarowego.

Duńskie zamówienie na elektryczne samochody ciężarowe jest warte odnotowania, ponieważ pojazdy dla przemysłu betonowego należą do najtrudniejszych do zelektryfikowania  ze względu na duże obciążenia i wymagania związane z ciągłym napędem mieszalników. Unicon uważa, że elektryczne betonomieszarki są najbardziej oczywistą technologią zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to zarówno bezemisyjnej dystrybucji betonu, jak i tworzenia lepszego i bezpieczniejszego środowiska pracy na budowach.

Volvo Trucks ma w ofercie 6 elektrycznych samochodów ciężarowych do realizacji różnych zadań transportowych. FH, FM i FMX Electric to pojazdy dużej ładowności o DMCZ 44 t. Sprzedaż w Europie trwa, produkcja ruszy w II połowie 2022 r.