http://www.transporttm.pl/news/702/18/Ruta-Transport-swietuje-35-lecie

Pojazdy ciężarowe

Ruta Transport świętuje 35-lecie

17-02-2022

Firma Ruta Transport specjalizuje się w silosowym transporcie materiałów sypkich. Ma niemal 170 zestawów drogowych i zatrudnia ponad 230 pracowników, prowadzi serwis Spitzer Silo-Fahrzeugwerke oraz myjnię silosów i cystern. Angażuje się też w akcje społeczne.Zaczęło się od firmy transportowej, którą Wojciech Ruta otworzył w 1987 r. w Mińsku Mazowieckim. Od 1993 r. przewoził cementu luzem; po kolejnych 4 latach kupił pierwszy nowy ciągnik siodłowy Scania, a w 2002 r. pierwszą nową cementonaczepę marki Spitzer. W 2004 r. firma weszła na rynek transportu międzynarodowego i zapewniła sobie zaplecze techniczne dzięki umowie serwisowej z firmą Spitzer podpisanej rok później. Od tej pory Ruta Transport jest autoryzowanym punktem serwisowym naczep Spitzer Silo-Fahrzeugwerke w Polsce.

Współpraca ze Scania i Spitzerem pomogła rozwijać się w oparciu o najlepszy sprzęt na rynku. Kupiono też nową bazę transportową w Mińsku Mazowieckim. Od 2018 r. w nowoczesnym kompleksie o łącznej powierzchni 2,2 tys. m2 działają nowe biuro, serwis oraz specjalistyczna myjnia silosów i cystern. W skład floty Ruta Transport wchodzi obecnie 165 zestawów drogowych: ciągniki siodłowe Scania i naczepy silosowe Spitzer o różnych pojemnościach (silosy leżące 34 m3 i 37 m3 oraz podnoszone 45 m3 i 60 m3). Firma stała się w ostatnich latach specjalistą w transporcie materiałów mineralnych, jednak przewozi także składniki pasz i neutralne materiały chemiczne. Większość ciągników we flocie spełnia normę emisji spalin Euro VI, a kierowcy przechodzą szkolenia z ekonomicznej i bezpiecznej jazdy. Ciągniki są wyposażone w urządzenia telematyczne umożliwiające stały monitoring pojazdów, kierowców i realizacji zleceń klientów. Informacje o flocie są dostępne w czasie rzeczywistym, w dowolnym miejscu, a kierowcy otrzymują wsparcie dyspozytorów także po godzinach pracy.

Polityka jakości firmy skutkuje wzrostem liczby zleceń: w 2021 r. było ich blisko 34 tys., przewieziono ok. 900 tys. t materiałów na trasach liczących około 20 mln km. Liczba stałych klientów Ruta Transport w Polsce i Europie przekroczyła setkę. Obecnie w zarządzie Ruta sp. j. zasiada prezes Wojciech Ruta oraz jego dwóch synów: Michał Ruta (dyrektor transportu) i Grzegorz Ruta (dyrektor handlowy). Spółka zatrudnia 180 kierowców, 35 pracowników biurowych i ponad 20 osób obsługi centrum transportowego, w tym mechaników i pracowników myjni. Zespół ma szeroką i specjalistyczną wiedzę branżową, wraz z rozwojem firmy dołączają do niego kolejni fachowcy. Ruta Transport inwestuje w pracowników: oferuje komfortowe warunki pracy, pakiety prywatnej opieki medycznej i szkolenia. Te czynniki, razem z możliwościami zawodowej realizacji i rozwoju, decydują o stabilności zatrudnienia. Przykładowo staż pracy kierowców wynosi średnio 6 lat, co wyróżnia firmę w branży.

Motto firmy Ruta brzmi Skracamy dystans. Obrazuje to kompetencje firmy jako niezawodnego łącznika między producentem a odbiorcą towaru. Ruta Transport skraca również dystanse społeczne: wspiera edukację i lokalne inicjatywy oraz promuje rodzimy Mińsk Mazowiecki. W ramach współpracy uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim odbywają w firmie praktyki zawodowe. Ci z sukcesami w kształceniu mogą otrzymać dofinansowanie do kursów prawa jazdy i znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwie.

Promocja Mińska Mazowieckiego ma na celu podkreślenie korzeni Ruta Transport i dumy, że dzięki przestrzeganiu wyznawanych wartości lokalna firma stała się liderem na rynku transportu silosowego i partnerem handlowym poważanym przez klientów w całej Europie.

Ruta Transport ma autoryzację Spitzer Silo-Fahrzeugwerke na obsługę techniczną naczep silosowych tej marki w Polsce.