http://www.transporttm.pl/news/701/17/Do-Oslo-trafi-blisko-200-elektrycznych-Solarisow

Autobusy

Do Oslo trafi blisko 200 elektrycznych Solarisów!

24-01-2022

Unibuss AS, jeden z największych norweskich przewoźników, po raz kolejny stawia na jakość Solaris zamawiając 183 Urbino 18 electric do stolicy Norwegii. Całkowita wartość kontraktu wygranego na drodze przetargu wynosi około 100 mln euro.To przełomowe w historii firmy tak duże zamówienie na autobusy elektryczne, największe zrealizowane dotąd to 130 bateryjnych przegubowców dla MZA Warszawa. Urbino 18 electric IV generacji zadebiutował w 2017 r. i od tego czasu z powodzeniem służy pasażerom wielu europejskich metropolii. Jest całkowicie bezemisyjny w miejscu użytkowania, a jego operacyjność sięga nawet 24 h na dobę (w zależności od konfiguracji baterii i infrastruktury). Do tej pory o zaletach przegubowych autobusów elektrycznych Solaris mogli przekonać się pasażerowie m.in. w Brukseli, Berlinie, Barcelonie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Hamburgu. Już wkrótce 23 Urbino 18 electric obsłużą mieszkańców Aarhaus w Danii.

Autobusy, które trafią na ulice Oslo, będą wyposażone w baterie High Energy o pojemności ponad 500 kWh, ładowane za pomocą złączy plug in. Napęd stanowi silnik centralny o mocy niemal 250 kW. W przegubowych Urbino 18 electric zastosowano liczne udogodnienia, m.in. ładowarki USB, oświetlenie rozproszone czy podwójną rampę dla osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o obecnej sytuacji pandemicznej w klimatyzacji zostaną zastosowane wzmocnione filtry chroniące przed wirusami. Bezemisyjne Urbino 18 electric częściowo zastąpią Urbino 18,75 jeżdżące dotąd na terenie śródmieścia Oslo. Dostawa nowych pojazdów jest zaplanowana na kwiecień 2023 roku.  „Unibuss jest bardzo zadowolony z wyboru Solaris jako dostawcy floty autobusowej w największym jak dotąd takim przetargu w Norwegii. Ściśle współpracując z Solaris zapewnimy najwyższej jakości, stabilną flotę autobusową w stolicy Norwegii. Nasza współpraca z firmą Solaris trwa już od wielu lat i cieszymy się, że możemy ją rozwijać” – zapewnił Øystein Svendsen, Dyrektor Generalny Unibuss.

Historia współpracy Solaris i Unibuss AS sięga 2006 r. Od tego czasu przewoźnik zamówił blisko 300 Urbino, a w całej Norwegii kursuje już ponad pół tysiąca Solarisów.