http://www.transporttm.pl/news/700/18/Kamien-wegielny-pod-rozbudowe-fabryki-MAN-w-Niepolomicach

Pojazdy ciężarowe

Kamień węgielny pod rozbudowę fabryki MAN w Niepołomicach

24-01-2022
MAN zainwestuje w rozbudowę zakładu w Niepołomicach prawie 130 mln euro. Fabryka ma osiągnąć dzienną wydajność ok. 300 pojazdów w trybie trzyzmianowym.

„Rozbudowa fabryki w Niepołomicach jest istotnym krokiem w procesie transformacji naszej firmy. Wprowadzane przez nas zmiany procesów produkcji zwiększą wyraźnie naszą konkurencyjność w obliczu coraz to większych wyzwań. Pod Krakowem powstaje fabryka o wyjątkowo dużej elastyczności, która umożliwi nam produkcję na jednej taśmie wszystkich typoszeregów pojazdów, od lekkich do ciężkich” - zapowiedział prezes zarządu MAN Truck & Bus SE Alexander Vlaskamp.

W wyniku rozbudowy moce przerobowe fabryki w Niepołomicach wzrosną 3-krotnie, podobnie jak zatrudnienie: powstanie ok. 1,5 tys. dodatkowych miejsc pracy. „Zakład w Niepołomicach będzie bardzo efektywny i odegra jeszcze ważniejszą rolę jako fabryka kompensująca zapotrzebowanie na moce produkcyjne. W przyszłości będzie w nim produkowane ok. 2/3 kabin i wszystkich pojazdów MAN. Dodatkowo powstanie tu dział Truck Modification, w którym nasze pojazdy ciężarowe będą indywidualnie modyfikowane zgodnie z potrzebami klientów“ - powiedział Michael Kobriger, członek zarządu MAN odpowiedzialny za produkcję.

W ramach rozbudowy powstaną nowe hale: montażu kabin o powierzchni 26 tys. m2 oraz dla Truck Modification Center o powierzchni 10 tys. m2. Dzięki temu zacieśni się współpraca między zakładami w Niepołomicach i Monachium, który potrzebują miejsca na mieszaną produkcję pojazdów z napędem tradycyjnym i elektrycznym. MAN będzie mógł oferować pełną paletę pojazdów ciężarowych najwyższej jakości, a Niepołomice i Monachium staną się silnym partnerskim duetem w systemie produkcji. Te i inne działania w ramach transformacji MAN zostały uzgodnione między przedsiębiorstwem a radą pracowniczą w kwietniu 2021 r., celem jest zwiększenie zysku przedsiębiorstwa do 1,7 mld euro. Zapewni to MAN swobodę przy inwestowaniu w przyszłość.

W kamieniu węgielnym zamurowano akt erekcyjny umieszczony w stalowym pojemniku wraz z modelem TGX, flagowego produktu zakładu MAN Trucks w Niepołomicach. Ta czynność przypadła Annie Bentkowskiej, kierującej projektem rozbudowy.


Plan rozbudowy zakładu MAN Trucks. Obecna powierzchnia fabryki wynosząca 24 ha zwiększy się do ponad 41 ha.