http://www.transporttm.pl/news/696/17/Pierwsze-wodorowe-Solarisy-w-Czechach-i-Austrii

Autobusy

Pierwsze wodorowe Solarisy w Czechach i Austrii

31-12-2021
Solaris zakontraktowała i dostarczyła łącznie blisko setkę Urbino 12 hydrogen. Firma podpisała umowy i kontrakty ramowe z przewoźnikami z Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch. Do tego grona dołączyły Czechy.

Czeski przewoźnik Dopravní podnik města Ústí nad Labem podpisał z Solaris Bus &Coach umowę ramową obowiązującą przez 8 lat. W tym czasie może zamówić nawet do 20 Urbino 12 hydrogen, termin dostawy to 420 dni od momentu podpisania umowy zakupu. To pierwszy kontrakt dotyczący autobusów wodorowych w Czechach, ale kontynuacja współpracy z miastem, które używa 44 Solarisów z różnymi rodzajami napędów. „Na przestrzeni lat dostarczyliśmy do Czech już ponad 1200 pojazdów z różnymi napędami: diesla, CNG oraz trolejbusy. Najnowszy kontrakt na dostawę nawet 20 autobusów wodorowych jest absolutnie przełomowy, gratuluję przewoźnikowi Dopravní podnik města Ústí nad Labem tej prestiżowej inwestycji. Patrząc na tempo rozwoju technologii wodorowej i rosnące zainteresowanie operatorów, każdego dnia nasza firma utwierdza się w przekonaniu, że jesteśmy na właściwej drodze we wspieraniu dekarbonizacji transportu publicznego” – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu firmy Solaris ds. Sprzedaży i After Sales.

Urbino 12 hydrogen mają dwa silniki elektryczne o mocy 125 kW każdy, ogniwa paliwowe o mocy 70 kW oraz 5 zbiorników kompozytowych na wodór o łącznej pojemności 1560 l. Zasięg to minimum 350 km. Wodorowe Solarisy są wyposażone w niewielką baterię trakcyjną, której zadaniem jest wspomaganie ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną. Urbino 12 hydrogen dla Ústí nad Labem zostaną wyposażone w układ kontroli ciśnienia i temperatury w oponach, będą miały system liczenia pasażerów, informację dla pasażerów niedowidzących oraz gniazda USB przy każdym rzędzie siedzeń. Otrzymają klimatyzację z pompą ciepła.

Największy austriacki przewoźnik OBB Postbus podpisał z Solaris kontrakt na dostawę 5 autobusów wodorowych, które będą używane w Villach, stolicy Alp Karynckich. To pierwsze zamówienie w ramach umowy ramowej z początku 2021 r., która zakłada możliwość zakupu przez klienta nawet 40 takich pojazdów. Inwestycja zbiega się z wdrożeniem projektu H2 Carinthia, który ma wspierać rozwój technologii wodorowej w tym regionie. Biorą w nim udział najwięksi przewoźnicy w Austrii, władze miast i firmy energetyczne. Jednym z elementów projektu będzie pierwsza w Karyntii stacja tankowania wodorem, a także wzbogacenie flot autobusowych o pojazdy wodorowe. Wiosną tego roku Urbino 12 hydrogen był prezentowany i testowany w Karyntii, w tym także w Villach. Przedstawiciele władz regionalnych i operatorów transportu mogli zapoznać się z zastosowaną w pojeździe technologią. Ultranowoczesny autobus cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych przewoźników. Po testach w Karyntii wodorowy Solaris był prezentowany także w regionie Górnej Austrii. W grudniu OBB Postbus złożyła pierwsze zamówienie na 5 Urbino 12 hydrogen, na realizację zamówienia Solaris ma czas do końca listopada 2022 r.

OBB Postbus to największe przedsiębiorstwo autobusowe na terenie Austrii. Współpraca z Solaris sięga 2009 r, w barwach Postbus kursuje ok. 169 Urbino. Podpisana na początku grudnia umowa jest pierwszą na autobusy z napędem alternatywnym.