http://www.transporttm.pl/news/692/18/DAF-XF-XG-i-XG-International-Truck-of-the-Year-2022

Pojazdy ciężarowe

DAF XF, XG i XG⁺ International Truck of the Year 2022

22-11-2021

Nowa generacja pojazdów ciężarowych DAF do transportu dalekiego została nagrodzona tytułem International Truck of the Year 2022. Prestiżową nagrodę wręczono we Francji podczas wystawy Solutrans w Lyonie. DAF zdobył również nagrodę Truck Innovation Award za XF Innovation z silnikiem spalinowym na wodór.„DAF jest pierwszym producentem, który wprowadził na rynek zupełnie nową generację pojazdów ciężarowych opracowanych z uwzględnieniem nowych europejskich przepisów dotyczących mas i wymiarów. W rezultacie powstał szereg atrakcyjnych wizualnie pojazdów o aerodynamicznej sylwetce, które cechują się najlepszą w swojej klasie wydajnością, bezpieczeństwem i komfortem kierowcy. Nowe XF, XG i XG⁺ zapewniają doskonałą widoczność bezpośrednią dzięki dużej, zakrzywionej przedniej szybie oraz szybom bocznym o nisko umieszczonych dolnych krawędziach wraz z oknem widoku na krawężnik. Elementy te, wraz z cyfrowym systemem wizyjnym, który zastępuje tradycyjne lusterka wsteczne, oraz nową kamerą narożną dają kierowcy kompletny widok otoczenia, chroniąc szczególnie narażonych użytkowników dróg” - - stwierdził przewodniczący jury konkursu Gianenrico Griffini.

Nagrodę International Truck of the Year 2022 odebrał Harry Wolters, prezes DAF Trucks, który dedykował ją wraz z podziękowaniami całemu zespołowi DAF liczącemu ponad 12 tys. osób na świecie. Podsumowując werdykt jury IToY, Gianenrico Griffini dodał: „Wprowadzając na rynek pojazdy ciężarowe nowej generacji firma DAF zaprezentowała gamę zaawansowanych technologicznie pojazdów w najcięższej klasie wagowej, które wyznaczają nowe standardy w branży. Oprócz tego firma jest zorientowana na przyszłość, ponieważ tworzy także kompletną i bardzo energooszczędną platformę dla nowych generacji alternatywnych źródeł napędu i układów napędowych”. Przykładem tego spojrzenia w przyszłość jest DAF XF H2 Innovation z silnikiem spalinowym zasilanym wodorem, który wywarł duże wrażenie na jury konkursu podczas październikowych pokazów i został uhonorowany nagrodą Truck Innovation Award 2022. „Ta specjalna nagroda podkreśla naszą filozofię skupiającą się na potrzebie zbadania wszystkich dostępnych technologii na drodze do dekarbonizacji transportu i mobilności w następnej dekadzie. Technologia wodorowa może stać się bardzo ciekawym, przyszłościowym rozwiązaniem, które uzupełni ofertę bateryjnych pojazdów elektrycznych oraz pojazdów hybrydowych, nad którymi pracujemy. Ważne jest, by zrozumieć, że zaprzestanie wykorzystywania paliw kopalnych nie powinno w żaden sposób automatycznie skutkować wyeliminowaniem silników spalinowych zwłaszcza w segmencie ciężkiego transportu długodystansowego” - powiedział Ron Borsboom, dyrektor wykonawczy DAF ds. rozwoju produktów.

„Pojazdy XF, XG i XG⁺ wyznaczają w branży nowy standard wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy” - oświadczyło jury konkursu Samochód Ciężarowy Roku po przeprowadzeniu wielu testów.