http://www.transporttm.pl/news/690/17/Coach-of-the-Year-2022-to-Neoplan-Cityliner

Autobusy

Coach of the Year 2022 to Neoplan Cityliner!

22-11-2021

Dziennikarze branżowi z 22 krajów przyznali tytuł „Coach of the Year 2022” autokarowi Neoplan Cityliner Platin.
Jury było pod wrażeniem ogólnej koncepcji i połączenia efektywności, ekonomiczności, bezpieczeństwa, komfortu, a zwłaszcza ponadczasowego wzornictwa.Na początku września jury zaprosiło czterech europejskich producentów autokarów do udziału w programie Coach Euro Test, który przeprowadzono w słoweńskim mieście Bled. Po tygodniu testów zapadł werdykt: Neoplan Cityliner jest Autokarem Roku 2022. Przewodniczący jury Tom Terjesen podsumował: „Neoplan Cityliner w wersji Platin zachwycił nas ekonomicznością, a jednocześnie mocą i dynamiką. Na szczególne wyróżnienie zasługuje układ napędowy z 6-cylindrowym silnikiem Euro VI, który perfekcyjnie współpracuje z nową 6-biegową automatyczną skrzynią ZF Ecolife Coach 2. Całość zaprojektowana specjalnie do autobusów średniodystansowych i autokarów szczególnie dobrze sprawdza się na wymagających trasach o dużym nachyleniu i ciasnych zakrętach. Ciągłe hamowanie i mocne przyspieszanie wymagają częstej zmiany biegów w bardzo krótkich interwałach czasu. W takich okolicznościach skrzynia EcoLife Coach sprawdza się najlepiej. Kolejną niesamowitą cechą jest płynne i efektywne przyspieszanie bez przerw w trakcji podczas zmian biegów”.

Nagrodę odebrali w Monachium Andreas Tostmann, prezes zarządu MAN Truck & Bus, oraz Rudi Kuchta, Dyrektor Działu Autobusów.

Dziennikarze chwalili również wysoką jakość miejsca kierowcy oraz innowacyjne systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy. Wśród nich są: aktywny elektronicznie regulowany układ amortyzacji MAN Comfort Drive Suspension, system OptiView zastępujący lusterka (pierwszy na świecie montowany w autokarach) i asystent skrętu z aktywną funkcją ostrzegania i wykrywania pieszych, który zapobiega wypadkom spowodowanym przez martwe pole.

Neoplan Cityliner został po raz pierwszy zaprezentowany w 1971 r. Jubileuszowe modele serii Platin, limitowanej do 60 pojazdów i wprowadzonej na rynek w 1995 r. z okazji 60 lat istnienia firmy, cieszyły się dużym zainteresowaniem. W 2006 r. na bazie autokaru Neoplan Starliner wprowadzono nową generację, także o charakterystycznej ściętej sylwetce. Ten model, dostępny w 3 długościach, szybko stał się popularny w Europie. W ciągu 20 lat współpracy z MAN w zakładach w Stuttgarcie, Pilsting, Plauen i Ankarze powstało prawie 3 tys. autokarów, co daje łącznie około 8,5 tys. Citylinerów w ciągu 5 dekad.

Z okazji 50. rocznicy tego modelu powstała specjalna edycja Neoplan Cityliner oparta o serię Platin z 1995 r. Wyróżnia ją platynowe malowanie, logo Platin i elementy chromowane, które przypominają legendarnego poprzednika, a koła dają niezwykły efekt podczas obracania. W przestronnym wnętrzu zamontowano nowe fotele Exclusivo z opcjonalnymi zagłówkami, gniazda USB i bezprzewodowe ładowarki urządzeń mobilnych oraz wiele innych pozycji wyposażenia, które zapewnia komfortową podróż. Innowacyjne systemy wspomagające prowadzenie zwiększają bezpieczeństwo pasażerów, kierowcy i innych uczestników ruchu; przyczynia się do tego także filtr aktywnie chroniący wnętrze przed przenoszeniem wirusa Covid-19.

Neoplan Cityliner N 116 pojawił się na rynku 50 lat temu jako prekursor segmentu autokarów wysokopokładowych. Z okazji tej rocznicy powstała specjalna edycja Platin, która została laureatem prestiżowej nagrody „Coach of the Year 2022”.