http://www.transporttm.pl/news/680/18/MAN-zainwestuje-95-milionow-euro-w-Malopolsce

Pojazdy ciężarowe

MAN zainwestuje 95 milionów euro w Małopolsce!

11-06-2021

W ramach strategii New MAN w latach 2020-22 zostanie rozbudowana fabryka pojazdów ciężarowych w Niepołomicach. Wartość inwestycji wyniesie 95 mln euro. W Krakowskim Parku Technologicznym podpisano list intencyjny, a MAN otrzymał decyzję o wsparciu z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.Start produkcji po rozbudowie zakładu jest planowany na wrzesień 2022 r. Docelowo zatrudnionych tu będzie blisko 2,5 tys. pracowników na linii produkcyjnej i w administracji. Planowana średnia dzienna produkcja wyniesie ponad 300 pojazdów i 200 kabin. „Koncern MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem. Mamy tu dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo-księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na polskim rynku od ponad 28 lat. Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5 tys., wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę.” – powiedział podczas uroczystości Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

„Ogłaszana dziś rozbudowa zakładu MAN w Niepołomicach sprawi, że stanie się on prawdziwym kolosem. Inwestycja ta oznacza bowiem setki, a docelowo tysiące atrakcyjnych miejsc pracy. Oznacza dla niepołomickiego zakładu skok technologiczny i wyższe miejsce w łańcuchach dostaw. Oznacza wreszcie ważny krok na drodze transformacji naszego przemysłu w kierunku nowoczesności, konkurencyjności i efektywności. A to jest moje oczko w głowie i cel jednego z flagowych programów mojego ministerstwa. Nowa Polityka Przemysłowa Polski zapewni nam powrót na ścieżkę trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego po pandemii.”  - powiedział Jarosław Gowin, wręczając decyzję o wsparciu.

Tym samym Niepołomicka Strefa Inwestycyjna potwierdza swój status największej strefy przemysłowej w Małopolsce. Do tej pory zainwestowało tutaj już 26 przedsiębiorstw, 47 projektów inwestycyjnych korzysta z ulgi podatkowej, w tym 6 w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

„Pierwsza inwestycja MAN była kamieniem milowym w rozwoju podstrefy KPT w Niepołomicach, będącej do dzisiaj największą strefą przemysłową w całej Małopolsce. Cieszę się, że dzięki Polskiej Strefie Inwestycji ponownie możemy pomóc MAN w zwiększeniu skali oraz jakości obecności koncernu w Polsce. Znaczącej rozbudowie mocy produkcyjnych oraz skokowemu wzrostowi zatrudnienia towarzyszyć będzie inwestycja w jeszcze wyższą intensywność technologiczną produkcji. Rewolucja Przemysłu 4.0 dzieje się na naszych oczach.” – mówi Wojciech Przybylski, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

Zakład w Niepołomicach odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością i jazdą autonomiczną pojazdów ciężarowych. Te trzy kierunki rewolucjonizują dotychczasowe myślenie o transporcie. Stawiają też wyzwanie ale i ogromną szansę dla pracowników, którzy uczestniczyć będą w transferze wiedzy i rozwoju kompetencji.

Bardzo się cieszę, że zarząd Firmy MAN Truck zdecydował o rozbudowie fabryki w Niepołomicach. Dynamiczny rozwój Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej to potwierdzenie, że to miejsce właściwe do lokowania swoich biznesów, z uwagi na zaangażowanych pracowników, profesjonalne podejście organów administracji, czy dobre warunki do codziennego funkcjonowania i życia” - mówi Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Rozbudowa zakładu MAN Trucks w Niepołomicach to jeden z kluczowych elementów realizacji strategii New MAN. Opiera się ona na 3 filarach: solidnym przedsiębiorstwie, silnym zespole i stawianiu klienta w centrum uwagi. Wszystkie te elementy  będą realizowane w zakładzie MAN Trucks w Niepołomicach.

W czasie trójzmianowego systemu pracy powstawać tu będzie kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN od pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej, cenionych nie tylko przez klientów, ale także ekspertów i dziennikarzy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia takie jak np. International Truck of the Year 2021. W zakładzie znajdzie się także centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin.

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach został otwarty pod koniec 2007 roku. Do tej pory produkowane były tam pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie jak i pozaeuropejskie. Do końca roku 2020, wyprodukowano tu ponad 171,5 tys. ciągników siodłowych i podwozi.

„Jako PAIH wspieraliśmy niemieckiego inwestora w zakresie uzyskania pomocy publicznej. Wierzę, że ten wart wiele milionów euro projekt umocni nasz kraj jako lidera branży motoryzacyjnej. Polska jest dobrą lokalizacją dla nowych inwestycji. Świadczy o tym dobrze radząca sobie z globalnym spowolnieniem gospodarka, silnie rozbudowana branża logistyczna, wykształcone kadry oraz bliskość kluczowych rynków, m.in. Niemiec czy Francji. Nowa inwestycja spółki to podwójne korzyści: zyskuje i inwestor i polska gospodarka, a w szczególności region małopolski. Wśród obsługiwanych obecnie przez PAIH projektów, jedną z najliczniejszych grup stanowią inwestycje właśnie z branży automotive – obsługujemy aż 21 projektów. Sektor ten od dawna jest jednym z filarów gospodarczych Polski” – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Uroczystość wręczenia decyzji o wsparciu odbyła się 10 czerwca w Krakowskim Parku Technologicznym. W wydarzeniu udział wzięli Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, Anna Kornecka, wiceminister rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, Thorsten Campehl, prezes zarządu MAN Trucks, Wojciech Przybylski prezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedstawiciele władz lokalnych województwa małopolskiego. Decyzja o wsparciu dla MAN Trucks jest największą inwestycją w tym roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

MAN Trucks w Niepołomicach zostanie rozbudowany o hale zaznaczone różowym kolorem. Wpłynie to znacząco na wzrost mocy produkcyjnych i zatrudnienie w zakładzie, który stanie się jednym z największych pracodawców w regionie.