http://www.transporttm.pl/news/679/18/Pierwsze-szkolenie-praktyczne-Akcji-Profesjonalni-Kierowcy

Pojazdy ciężarowe

Pierwsze szkolenie praktyczne Akcji Profesjonalni Kierowcy

25-05-2021

„Profesjonalni Kierowcy” to największa akcja społeczna branży TSL, skierowana do osób z prawem jazdy C+E, które nie pracują w zawodzie. Powstała z inicjatywy Volvo Trucks Polska, tegoroczną akcję wspierają partnerzy: MJM Brokers, Volvo Financial Services, MAK Brokers, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia i Shell Polska.Pierwsze szkolenie praktyczne odbyło się w siedzibie Phillips Poland w Chechle Pierwszym pod Łodzią. Firma jest częścią amerykańskiej grupy Phillips Industries, znajduje się światowej czołówce dostawców złączy i przewodów elektrycznych i powietrznych dla wiodących marek samochodów ciężarowych i naczep. „Jako producent innowacyjnych złączy elektrycznych i pneumatycznych do transportu ciężkiego dbamy o niezawodną komunikację zestawu ciągnik-naczepa oraz o bezpieczną, łatwą eksploatację naszych produktów przez kierowców” - wyjaśnił Grzegorz Handzlik, przedstawiciel Phillips Poland.

Nad przebiegiem szkolenia czuwali instruktorzy ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska: Robert Kantorek, Bogusław Lieske, Piotr Roguski, Marek Jastrzębski i Wojciech Sidoruk. Szkolenie praktyczne obejmowało jazdę po drogach publicznych zestawem ciągnika Volvo FH500 i naczepy Wielton o DMCZ 40 t, zachowanie na drodze, jazdę ekonomiczną i bezpieczną. Dodatkowo wykorzystano plac zakładu do nauki prawidłowego manewrowania, praktycznych zasad poruszania i prawidłowego dojazdu do rampy. W tym panelu przedstawiciel Phillips Poland opowiedział o złączach elektrycznych i pneumatycznych oraz ich obsłudze. Ostatnim tematem szkolenia były sytuacje awaryjne w pojeździe, w tym postępowanie podczas nieprzewidzianych sytuacji obejmujące wymianę koła i zakładanie łańcuchów. Dodatkowo, przedstawiciel Continental Opony Polska przybliżył codzienną obsługę opon.

Głównym celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach i społecznej świadomości wysokiej rangi transportu jako znaczącej gałęzi gospodarki. W tym roku przeprowadzono 2 szkolenia teoretyczne w formule online. Kolejne odbędzie się 14 czerwca i będzie dotyczyć przygotowania pojazdu do przeładunku, a także rozplandeczania zestawu i mocowania ładunku. Zapisy na stronie www.profesjonalni-kierowcy.pl.

Phillips Polska użyczyła swojego placu do przeprowadzenia zajęć z manewrowania ciężarówką na ograniczonej powierzchni.