http://www.transporttm.pl/news/671/17/Madryt-zamawia-250-gazowych-Solarisow

Autobusy

Madryt zamawia 250 gazowych Solarisów!

28-04-2021

Solaris dostarczy do Madrytu aż 250 autobusów Urbino 12 CNG. Dostawy autobusów do przewoźnika EMT rozpoczną się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie zaplanowano na 2023 r. To pierwszy wygrany przetarg Solaris w stolicy Hiszpanii.Empresa Municipal de Transporte (EMT) Madrid to największy w Hiszpanii i drugi największy operator transportu publicznego w Europie. Przewoźnik postawił przed sobą ambitny cel, by do 2023 r. po ulicach Madrytu kursowały wyłącznie autobusy elektryczne, hybrydowe i gazowe. Wszystkie pojazdy dieslowskie mają być zastąpione gazowymi, toteż na początku roku EMT rozpisała przetarg na dostawę 520 pojazdów o długości 12 m zasilanych CNG. Aż 250 z nich dostarczy Solaris, wartość zamówienia opiewa na 73,375 mln euro.

Zgodnie z umową dostawy autobusów zaplanowano na lata 2021-2023, a jeszcze w tym roku na ulice Madrytu wyjedzie 91 gazowców Solaris. Sercami pojazdów zamówionych przez hiszpańskiego przewoźnika będą silniki o mocy 239 kW; automatyczne skrzynie biegów zapewnią optymalny komfort jazdy kierowców i pasażerów. Pięć butli magazynujących sprężony gaz ziemnego o łącznej pojemności 1575 l znajdzie się na dachu w przedniej części pojazdu. Taka ilość paliwa pozwala przejechać ok. 400 km do kolejnego tankowania.

Przewoźnik postawił na wysoki standard wyposażenia zarówno przestrzeni pasażerskiej, jak i kabiny kierowcy. W przestrzennym, klimatyzowanym wnętrzu Urbino 12 CNG pasażerowie odnajdą nowoczesny, rozbudowany system informacji pasażerskiej, złącza USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych i monitoring zwiększający bezpieczeństwo. Na pokład wejdzie 100 osób. Antyagresyjna kabina kierowcy została zaprojektowana zgodnie ze standardami i wymogami EMT, tak by zintegrowane z nią urządzenia wspomagające pozwoliły uzyskać bezpieczne i ergonomiczne miejsce pracy.

Kontrakt z EMT to największe dotąd zamówienie z rynku hiszpańskiego. Solaris dostarczył już do tego kraju ponad 250 autobusów, w tym elektryczne, hybrydowe i na gaz ziemny.