http://www.transporttm.pl/news/670/17/Wielka-wygrana-Solarisa-123-elektrobusy-dla-Rumunii

Autobusy

Wielka wygrana Solarisa: 123 elektrobusy dla Rumunii

10-03-2021

W przetargu przeprowadzonym przez Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji Rumunii, którego beneficjentami jest 7 miast, Solaris wygrał wielkie zamówienie na 123 z puli 131 autobusów elektrycznych.Siedem rumuńskich miast rozpisało przetarg na 131 bezemisyjnych autobusów elektrycznych. Solaris w tej puli otrzymał w drodze postępowania przetargowego zamówienie na 123 pojazdy 12-metrowe dla 6 miast: Iasi, Sibiu, Sighetu Marmatiei, Suceava, Targu Mures i Pitesti. Łączna wartość zamówienia to blisko 65 mln euro. Szczegółowe harmonogramy dostaw są różne dla poszczególnych miast, ale wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane do końca 2022 r. „Z radością przyjęliśmy informację o wynikach przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji Rumunii. Obserwowanie, jak kolejne miasta podejmują perspektywiczne i prośrodowiskowe decyzje związane z rozbudową nowoczesnej, bezemisyjnej floty autobusowej, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń” – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service.

Wszystkie Urbino 12 electric będą mogły być ładowane na dwa sposoby: przez złącze plug-in i pantograf. Razem z pojazdami Solaris dostarczy infrastrukturę szybkiego i wolnego ładowania do każdego z miast, łącznie 123 ładowarki plug-in o mocy 40 kW i 36 ładowarek pantografowych o mocy 300 kW. Nowoczesne zeroemisyjne pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w systemy informacji pasażerskiej dostosowane do wymogów i potrzeb każdego z miast.

Przetarg rozpisany przez Rumunię to jedno z największych zamówień na autobusy elektryczne w Europie. W ostatnich latach Solaris dostarczyła 130 przegubowych Urbino 18 dla MZA Warszawa, 90 Urbino 12 electric dla Berliner Verkehrsbetriebe i 40 Urbino 12 electric dla ATM Mediolan.

Solaris jest dobrze znany w Rumunii, współpraca z tym krajem rozpoczęła się w 2002 r. W tym czasie dostarczono do rumuńskich przewoźników ponad 300 pojazdów, w tym ponad 100 bezemisyjnych trolejbusów i ponad 40 bateryjnych Urbino 12 electric. W trakcie realizacji są kolejne zamówienia rumuńskich miast, w tym 25 Trollino 18 dla Braszowa i 11 Trollino 12 dla Targu Jiu.