http://www.transporttm.pl/news/669/17/Starachowice-wybieraja-autobusy-MAN

Autobusy

Starachowice wybierają autobusy MAN

08-03-2021

W fabryce MAN Bus w Starachowicach podpisano umowę na dostawę 20 autobusów MAN Lion’s City dla miasta. To wynik wygranego przetargu i część programu przebudowy komunikacji miejskiej w gminie.Kontrakt, którego realizacja przypadnie na koniec roku, zawarli: Małgorzata Durda, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska, i Marek Materek, prezydent miasta Starachowice. Przyglądał się temu uważnie kierownik zakładu MAN Bus Mehmet Sermet.

Miasto Starachowice zamówiło 20 niskoemisyjnych 12-metrowych autobusów MAN Lion’s City 12 CNG z silnikami o mocy 206 kW zasilanymi sprężonym gazem ziemnym. Układ napędowy obejmie moduł EfficientHybrid składający się z silnika elektrycznego wbudowanego między spalinowy a skrzynię biegów oraz superkondensatorów na dachu, co pozwoli odzyskiwać i magazynować energię hamowania, by wykorzystać ją do zasilania urządzeń pokładowych i wspomagania napędu. W efekcie autobusy stają się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, a koszty eksploatacji maleją. Specyfikacja obejmuje troje drzwi w układzie 2-2-2, klimatyzację całopojazdową, rampę dla wózków inwalidzkich oraz miejsce do ich przewozu wydzielone we wnętrzu. Pasażerowie będą podróżować na 29 wygodnych, tapicerowanych siedzeniach, w większości dostępnych z niskiej podłogi. Porty USB umożliwią doładowanie urządzeń mobilnych.

Zamówione MAN Lion’s City 12 CNG będą wyposażone w systemy: informacji pasażerskiej, monitoringu wizyjnego, pobierania opłat za przejazdy, pokładową sieć WiFi itp. Ich dostawcy zostaną wyłonieni w ramach odrębnej procedury przetargowej przeprowadzonej przez Gminę Starachowice. Podobnie będzie z dostawcą gazu i wykonawcą stacji tankowania, a także nowej zajezdni z myjnią. Starachowice dostały potężne dofinansowanie z Unii i funduszy rządowych i mają okazję dokonać całkowitą przebudowy komunikacji publicznej w gminie za ułamek całkowitych kosztów.

„Bardzo się cieszę, że oferta MAN zwyciężyła w Starachowicach i na ulice tego miasta wyjadą nowe, niskopodłogowe autobusy miejskie z logo lwa. To nowoczesne, komfortowe pojazdy z wieloma udogodnieniami dla pasażerów, wyposażone w ekonomiczne i ekologiczne silniki. Nie bez znaczenia dla nas jest fakt, ze powstaną one właśnie w Starachowicach, w naszym zakładzie produkcyjnym, jednym z największych pracodawców w regionie. To wzmocni jeszcze bardziej nasze wzajemne relacje. Autobusy ze Starachowic dla Starachowic to doskonałe rozstrzygnięcie przeprowadzonego przetargu.” - powiedziała Małgorzata Durda.

Mimo nacisków na elektromobilność w miastach autobusy zasilane gazem ziemnym nie tracą na popularności. Tylko w ub. roku zakład starachowicki dostarczył 864 gazowce, największym rynkiem była Szwecja, gdzie trafiło 189 Lion’s City CNG.