http://www.transporttm.pl/news/667/126/Fiat-Ducato-nr-1-w-Europie

Samochody dostawcze

Fiat Ducato nr 1 w Europie

08-03-2021

W tym roku Ducato skończy 40 lat. Dzięki wszechstronności i niskim kosztom eksploatacji flagowy model Fiat Professional jest jednym z najbardziej cenionych samochodów użytkowych w Europie i liderem w swoim segmencie ze sprzedażą ponad 3 mln egzemplarzy od 1981 r.Prawie 40 lat temu Ducato, samochód dostawczy o nowej koncepcji napędu na przód, dużej przestrzeni ładunkowej i wszechstronności, zrewolucjonizował swój segment. Jego produkcja rozpoczęła się w 1981 r. w Sevel (Società Europea Veicoli Leggeri - Europejska spółka pojazdów lekkich) w Val di Sangro i trwa tam do dziś. Jest to największa na świecie fabryka produkująca średnie i duże samochody dostawcze. W 2020 r. był to pierwszy zakład produkcyjny we Włoszech, który po lockdownie został ponownie otwarty dla ponad 6 tys. pracowników przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Z biegiem czasu kolejne Ducato były udoskonalane, dzięki czemu model stał się wzorcem w swojej kategorii, produkowanym w ponad 10 tys. wariantów i sprzedawanym w ponad 80 krajach na całym świecie. Szeroka gama nadwozi i wytrzymałość sprawiły, że stał się Nr 1 dla firm zajmujących się zabudową, zwłaszcza kamperów. W ostatnich 10 latach ponad 500 tys. rodzin w Europie wybrało Ducato jako bazę do zabudowy samochodu kempingowego dzięki szerokiej gamie wariantów nadwozia, regularnemu, kwadratowemu kształtowi ładowni, wydajności silników i przyjemności prowadzenia. W ub. roku wiele rodzin skorzystało z takiego wypoczynku, spędzając czas na świeżym powietrzu, w bezpiecznym, samowystarczalnym kamperze, łatwym do czyszczenia i dezynfekcji.

Zaufanie klientów sprawiło, że w ub. roku po raz pierwszy w ciągu tych 40 lat Ducato był najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym na rynku europejskim, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty. Dane są imponujące: ok. 150 tys. sprzedanych egzemplarzy (+7,6%), udział w rynku ok. 20,5% (+3 fo ponad 360 km wpp) w sytuacji, gdy wszyscy notowali spadki. Ducato jest od pewnego czasu bestsellerem w Rosji, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Obecnie jest sprzedawany jako „van of the world” w ponad 80 krajach, w tym w Ameryce Północnej jako RAM ProMaster.

Ten rok przyniesie elektryczną wersję E-Ducato, dostępną we wszystkich wariantach nadwozia i z taką samą pojemnością ładunkową, jak tradycyjny Ducato (od 10 do 17 m3), o ładowności sięgającej 1950 kg. Będą dostępne różne opcje akumulatorów zapewniające zasięg od 230 do ponad 360 km w typowym miejskim cyklu dostaw.

Lider w swoim segmencie od 2014 r. i najlepiej sprzedający się samochód dostawczy w ub. roku, Ducato jest nr 1 w segmencie „large van” na 13 europejskich rynkach.