http://www.transporttm.pl/news/661/18/Zielona-flota-Scania-w-Slupsku

Pojazdy ciężarowe

Zielona flota Scania w Słupsku

28-01-2021

Dwadzieścia ciągników Scania R 410 LNG trafiło do firmy Sobańscy. Pojazdy wydano w serwisie Scania w Słupsku.„Rozmowy na temat dostawy pojazdów Scania napędzanych LNG rozpoczęły się w połowie ub. roku. Po udanych testach nastąpiło podpisanie kontraktu. W serwisie Scania Słupsk zamontowano również panele fotowoltaiczne na owiewkach dachowych pojazdów, pozwalające na doładowanie akumulatorów. Pojazdy zostały objęte umową serwisową oraz pakietem Ecolution by Scania” – komentuje Paweł Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji, Scania Polska S.A.

Wszystkie pojazdy mają bogate wyposażenie, w tym pełne oświetlenie LED, klimatyzatory postojowe, radia z nawigacją, aluminiowe koła i skórzane kierownice. Dzięki Adaptive Cruise Control (ACC) kierowcy mogą ustawić minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu, a wtedy ich Scania będzie poruszała się z zadaną prędkością, póki go dogoni. Wówczas dostosuje do niego prędkość, zachowując bezpieczny odstęp. Gdy droga znów będzie wolna, automatycznie powróci do zadanej prędkości. Pojazdy mają także skrzynię biegów Opticruise z odłączanym zwalniaczem.

„Zrównoważony rozwój i ekologia są bardzo ważne w naszej organizacji. Przykładamy do nich dużą wagę na każdym etapie transportu. Inwestycja w pojazdy Scania napędzane LNG to kolejny krok, obok ecodrivingu, dbania o stan techniczny pojazdów czy wyznaczania optymalnych tras, w kierunku realizacji tego celu. W marcu oddamy do użytku własną stację LNG w Lęborku” – komentuje Grzegorz Sobański, dyrektor zarządzający firmy Sobańscy. Firma świadczy usługi transportu drogowego oraz spedycji w Polsce i Europie od 1989 r. Głównym obszarem działalności jest transport płodów rolnych, ale oferuje ona również kompleksowe usługi z zakresu spedycji i transportu drobnicowego.

Liczba pojazdów Scania napędzanych LNG w Polsce zwiększa się. Wykorzystanie gazu ziemnego w transporcie pozwala na redukcję emisji CO2 do 20%, możliwe jest też całkowite wyeliminowanie emisji sadzy i ograniczenie emisji tlenków azotu. Zasięg podwozia Scania do zabudowy zasilanego LNG wynosi do 1600 km.