http://www.transporttm.pl/news/657/18/Chlodniczy-Renault-Trucks-Wide-Z-E-z-panelami-slonecznymi

Pojazdy ciężarowe

Chłodniczy Renault Trucks Wide Z.E z panelami słonecznymi

12-01-2021

Szwajcarski operator logistyczny Rhyner Logistik, dobry klient Renault Trucks, dokupił do swoich 20 pojazdów chłodniczych jednego elektrycznego D Wide Z.E., którym zaopatruje sieć supermarketów Denner.Wraz z nim kupiono własną stację szybkiego ładowania. Ciężarówka ma wyruszać z bazy z zapasem energii uzyskanym w czasie załadunku i, poruszając się w środowisku miejskim, maksymalnie odzyskiwać energię hamowania. Zdając sobie sprawę z ograniczonego zasięgu szwajcarski przewoźnik poszukiwał także odpowiednich rozwiązań po stronie zabudowy. Fabag Fahrzeugtechnik zamontowała na podwoziu D Wide Z.E. nadwozie chłodnicze holenderskiego producenta VeDeCar, którego jest przedstawicielem, zamknięte od tyłu windą załadunkową Dautel. Szczelność termiczną z tej strony zapewnia kotara, tak że zabudowa ma wskaźnik przenikania ciepła poniżej 0,4 W/m2xK. Zastosowano agregat chłodniczy Carrier Siberia opracowany pod kątem zasilania elektrycznego, które w tym przypadku pochodzi z 2 źródeł: dodatkowego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 5,12 kWh lub paneli słonecznych o mocy znamionowej 2,8 kWh na dachu nadwozia. Użyto tu specjalnych wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych, a panele mają elastyczną konstrukcję wzmocnioną kompozytem. Dodatkowo wyposażono je w grzałki, które stale utrzymują temperaturę powyżej zera, zapobiegając oblodzeniu, a zwłaszcza uszkodzeniu, do jakiego mogłoby dojść przy mechanicznym zeskrobywaniu lodu.

Sterowanie energią jest tak pomyślane, że agregat czerpie ją przede wszystkim z paneli. Jeśli nasłonecznienie jest zbyt małe, automatycznie włącza się zasilanie z baterii. Zabudowa jest prototypowa, to dla niej pierwszy test. Fabag liczy, że sprawdzi się w transporcie produktów wymagających kontrolowanej temperatury, ponieważ chłodzenie jest najbardziej potrzebne w tych porach roku, gdy słońce mocno operuje.

Elektryczny 26-tonowy Renault Trucks D Wide Z.E. dołączył do floty blisko 100 pojazdów ciężarowych szwajcarskiego przewoźnika Rhyner Logistik. Zaopatruje supermarkety Denner w Zurychu i na jego przedmieściach z poszanowaniem środowiska i jakości życia mieszkańców.