http://www.transporttm.pl/news/650/18/Profesjonalni-kierowcy-nie-boja-sie-zarazy

Pojazdy ciężarowe

„Profesjonalni kierowcy” nie boją się zarazy

05-01-2021

Mimo covidowych ograniczeń organizowana po raz 5. akcja „Profesjonalni kierowcy” zakończyła się sukcesem. Ponad 80 osób wzięło udział w wykładach online, a kolejnych 50 sprawdziło umiejętności w praktyce, wsiadając do kabin najnowszych modeli Volvo Trucks na Autodromie Jastrząb.„Profesjonalni kierowcy” to największa akcja społeczna branży TSL. W bezpłatnych warsztatach teoretycznych i praktycznych uczestniczą osoby, które mają prawo jazdy kategorii C+E, ale nigdy nie pracowały w zawodzie. Od początku akcji w 2016 r. Volvo Trucks wspólnie z Continental Opony Polska, MJM Brokers, Volvo Financial Services, Ergo Hestią i MAK Ubezpieczenia przeszkolili ponad 900 osób. Zdecydowana większość znalazła pracę w zawodzie.

W ub. roku w zajęciach online, odbywających się w pierwszych miesiącach pandemii, uczestniczyło ponad 80 osób, także te, które z różnych powodów nie mogły dotychczas wziąć udziału w tradycyjnych szkoleniach. Podczas 5 spotkań kierowcy uczyli się m.in. mocowania ładunku czy jazdy defensywnej. W zajęciach praktycznych na Autodromie Jastrząb wzięło udział 51 osób. Chętnych było znacznie więcej, ale obostrzenia sanitarne nie pozwoliły na zwiększenie liczby uczestników.

Młodzi kierowcy pod okiem najlepszych szkoleniowców w Polsce ćwiczyli m.in. poślizg podczas jazdy z dużą prędkością czy zachowanie w razie nagłego wtargnięcia na drogę. W szkoleniach wykorzystano również symulatory pojazdu ciężarowego. Dodatkowym bonusem była możliwość przetestowania Volvo FH, FH16, FM i FMX, najnowocześniejszych samochodów ciężarowych na rynku.

Organizatorzy już planują przyszłoroczne działania z większą niż dotychczas liczbą partnerów. „Akcja Profesjonalni kierowcy jest bardzo dobrze odbierana w branży. Nikt nie ma wątpliwości, jak ważne jest stałe doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych kierowców. Wsparcie partnerów jest dla nas niezwykle cenne, bez ich zaangażowania nie moglibyśmy kontynuować naszych działań. W tych szczególnych czasach, gdy zawód kierowcy tylko zyskuje na znaczeniu,  dalsze szkolenia to konieczność, nasza społeczna odpowiedzialność” – nie ma wątpliwości Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska. Powstaje program i harmonogram tegorocznych szkoleń. Zajęcia odbędą się w systemie hybrydowym: teoretyczne w sieci, praktyczne na torze. Volvo Trucks chce, by było ich więcej niż w tym roku, zamierzając też wrócić do jazd na drogach publicznych. Pojawi się także nowy temat: pobieranie i odbieranie ładunków w przestrzeni magazynowej. Pierwsze szkolenia zaplanowano na marzec.

W tej chwili na rynku brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Organizatorzy akcji chcą dotrzeć do jak największej grupy młodych ludzi i zmienić nie zawsze pozytywny wizerunek tego zawodu.