http://www.transporttm.pl/news/644/17/Mediolan-zamawia-kolejnych-100-Urbino-12-electric

Autobusy

Mediolan zamawia kolejnych 100 Urbino 12 electric!

16-11-2020

Mediolański przewoźnik ATM zdecydował o zamówieniu kolejnych 100 autobusów elektrycznych Solaris, realizując kolejną transzę umowy ramowej na 250 pojazdów. Pierwsze 40 elektrycznych Urbino z tego ogromnego kontraktu już dostarczono.Zgodnie z treścią umowy przewoźnik z Mediolanu zlecił Solaris realizację kolejnej partii zamówienia: 100 elektrycznych autobusów o długości 12 m. Razem z już dostarczonymi 40 Urbino electric, które ATM Milano kupiło w 2019 r., daje to łącznie 140 autobusów. Nowo zamówione 100 pojazdów Solaris dostarczy do włoskiej stolicy mody w 1. połowie 2021 r. Po wypełnieniu całej umowy transport w Mediolanie będzie obsługiwać łącznie 275 zeroemisyjnych Solarisów. Pierwsze 25 Urbino 12 electric pojawiło się tam już w latach 2018/19.

„Bardzo nas cieszy możliwość dostarczenia ATM Milano kolejnych elektrycznych Solarisów. To ogromna inwestycja nie tylko w nowoczesny, bezpieczny i komfortowy transport miejski, ale nade wszystko w czyste powietrze i lepszą jakość życia” – mówi Alberto Fiore, Dyrektor Zarządzający Solaris Italia. ATM Milano zdecydowało o wyposażeniu autobusów w dwa innowacyjne rozwiązania. Pierwsze to Mobileye Shield+, układ ostrzegający akustycznie i wizualnie przed obiektami w martwym polu widzenia kierowcy, w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez sygnalizacji i przy zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu. Drugim jest MirrorEye, który zostanie zastosowany w jednym autobusie w celach testowych. Rozwiązanie to polega na zastąpieniu lusterek bocznych kamerami, zapewniającymi znacznie lepszą widoczność, szczególnie w nocy i trudnych warunkach pogodowych.

Sukcesywna realizacja przetargu na dostawę 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano stanowi potwierdzenie wcześniejszych deklaracji włoskiego przewoźnika, który do końca 2030 r. planuje całkowicie zrezygnować z autobusów z silnikami diesla. Współpraca Solarisa i ATM Milano rozpoczęła się w 2014 r. W tym czasie producent dostarczył już 200 pojazdów, w tym 25 autobusów elektrycznych. „Możliwość współpracy z tak profesjonalnym przewoźnikiem, jakim jest ATM Mediolan, jest dla nas bezcennym doświadczeniem. To zaszczyt zostać po raz kolejny zaproszonym do współtworzenia wolnej od zanieczyszczeń i hałasu przyszłości transportu publicznego Mediolanu” – mówi Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service.

Warto odnotować, że wśród 100 nowo zamówionych Urbino 12 electric dla Mediolanu będzie tysięczny e-bus, który wyjedzie z fabryki Solaris. Pierwszy bateryjny Urbino electric został zaprezentowany w 2011 r. Do dziś elektryczne Solarisy zamówiło niemal 100 klientów z 18 krajów.