http://www.transporttm.pl/news/633/17/Ploiesti-kupilo-20-trolejbusow-Solaris

Autobusy

Ploiesti kupiło 20 trolejbusów Solaris

06-08-2020

Miasto Ploiesti w Rumunii zdecydowało się na zakup 20 trolejbusów Solaris Trollino 12. Umowa o wartości ponad 36 mln zł przewiduje zakończenie dostaw w 2 lata od jej podpisania. Będą to kolejne elektryczne pojazdy polskiego producenta na rumuńskim rynku.Uruchomiona w Ploiesti w 1997 r. sieć trolejbusowa jest najmłodsza z wszystkich w Rumunii. Blisko 250-tysięczne miasto jednym zamówieniem odnowi około połowy swojej floty. Nowe pojazdy Solaris, lidera rynku trolejbusowego w UE, umożliwią również rozbudowę sieci trakcyjnej i siatki połączeń w mieście. „Jestem bardzo szczęśliwy, mogąc zaprezentować kolejne trolejbusy Solaris w Rumunii i powitać Ploiesti w rodzinie blisko 750 miast, w których służą nasze pojazdy. W ostatnich 3 latach dostarczaliśmy na tutejszy rynek wyłącznie pojazdy nisko- i bezemisyjne. Zamówienie pozyskane z Ploiesti kontynuuje ten przyjazny mieszkańcom i środowisku trend” – powiedział Petros Spinaris, Wiceprezes Solaris.

Zamówione przez Ploiesti 12-metrowe Trollino 12 będą napędzane elektrycznymi silnikami o mocy 160 kW. Dzięki ergonomicznemu zagospodarowaniu przestrzeni pasażerskiej na ich pokładzie znajdzie się 35 miejsc siedzących. Z myślą o podróżujących na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi przewidziano zatokę z pasami mocującymi, a w środkowych drzwiach znajdzie się rampa ułatwiająca wjazd. Trolejbusy są niskopodłogowe i mają funkcję przyklęku dodatkowo obniżającą prawą stronę podczas postoju na przystanku.

Polski producent zastosuje wiele rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, m.in. klimatyzację, system informacji pasażerskiej, kamery monitoringu wizyjnego i routery zapewniające dostęp do bezprzewodowego Internetu. Nad drzwiami znajdą się bramki liczące pasażerów.

Trollino 12 będą pierwszymi trolejbusami z Bolechowa w Ploiesti, ale nie pierwszymi w Rumunii. Solaris dostarczył wcześniej 100 trolejbusów do Baia Mare, Galati i Kluż-Napoki, obecnie kończy dostawy 26 przegubowych trolejbusów do Braszowa, a niedawno podpisał umowę na dostawę 16 Urbino 18 electric do Kraiowej. Łącznie dostarczono rumuńskim przewoźnikom już ponad 300 autobusów i trolejbusów.