http://www.transporttm.pl/news/613/17/MPK-Krakow-kupuje-50-Solarisow-Urbino-18-electric

Autobusy

MPK Kraków kupuje 50 Solarisów Urbino 18 electric

26-05-2020
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie podpisało 25 maja umowę na 50 Urbino 18 electric. Powiększą one tabor 400 Solarisów różnej konfiguracji jeżdżących obecnie po ulicach Krakowa.

Zamówienie obejmuje dostawę 50 przegubowych autobusów elektrycznych i 50 ładowarek plug-in. Pojazdy zostaną dostarczone do Krakowa w ciągu roku od podpisania umowy. Wartość kontraktu wynosi 165 435 000 zł.

Mieszkańcy Krakowa korzystają już z 28 elektrobusów Solaris. „Decyzję o zakupie kolejnych 50 autobusów elektrycznych odbieramy jako wyraz pozytywnych doświadczeń z eksploatacji pojazdów elektrycznych Solaris, wynikających nie tylko z wysokiej jakości samych autobusów, ale także z profesjonalnie przygotowanej obsługi serwisowej. Jesteśmy dumni, że mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza w Krakowie” – szczyci się Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach, odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service. Elektrobusy, które Solaris dostarczy do Krakowa, będą napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i zostaną przygotowane do ładowania na dwa sposoby: przez 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią lub za pomocą złącza typu plug-in. Magazynami energii będą baterie Solaris High Energy+ o bardzo wysokiej gęstości energii.

Elektryczne przegubowce będą mogły zabrać 143 pasażerów, w tym 43 na miejscach siedzących. Najnowsze autobusy dla Krakowa zostaną wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB i elektryczne ogrzewanie. Osoby na wózkach inwalidzkich będą mogły skorzystać z platform ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z autobusu, zamontowanych przy drugich drzwiach. „Kraków zajął 5. miejsce w konkursie o tytuł Zielonej stolicy Europy 2022. Jeden z elementów, które były w tym konkursie brane pod uwagę, to ekologiczny transport i jego znaczenie dla środowiska. Nowe autobusy będą wykorzystywane na 4 liniach kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, gdzie są notowane największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza” – zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zakup 50 elektrycznych przegubowców Krakowa znalazł się na liście projektów dofinansowanych ze środków unijnych. „Na zakup tych pojazdów przyznano nam ok. 110 mln zł dotacji. Jest to więc szansa, by angażując stosunkowo nieduże środki własne pozyskać bezemisyjne autobusy” - powiedział Rafał Świerczyński, Prezes Zarządu MPK w Krakowie.