http://www.transporttm.pl/news/612/17/Rumunska-Krajowa-zamawia-16-Urbino-18-electric

Autobusy

Rumuńska Krajowa zamawia 16 Urbino 18 electric

25-05-2020
Solaris i władze rumuńskiego miasta Krajowa podpisali umowę na dostawę 16 przegubowych autobusów elektrycznych. Dotrą one do klienta najpóźniej w lipcu 2021 r.

Wartość kontraktu wynosi ok. 12 mln euro, z czego większość pochodzi ze środków europejskich. Inwestycja w nowoczesne, bezemisyjne autobusy poprawi jakość powietrza w mieście i podniesie komfort życia mieszkańców.

Przegubowe elektrobusy będą napędzane silnikami centralnymi o mocy 240 kW. Do ładowania baterii Solaris High Energy posłużą tzw. odwrócone pantografy, urządzenia opuszczane na autobus z masztu ładowarki. To pierwsza inwestycja miasta w autobusy bateryjne, toteż w ramach kontraktu Solaris jest odpowiedzialny także za dostarczenie infrastruktury ładowania nocnego i szybkiego pantografowego. Wraz z autobusami do miasta trafi 20 ładowarek: w ciągu dnia Urbino electric będą uzupełniały energię za pomocą 4 ładowarek pantografowych, nocą z 16 ładowarek plug-in. W klimatyzowanych Solarisach zostanie zapewniony dostęp do sieci WiFi, a pasażerowie będą mogli podładować telefony za pomocą ładowarek USB. Na pokładzie znajdzie się system informacji pasażerskiej, a także złożony z 7 kamer monitoring, zwiększający bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Ponadto w autobusach zostaną zamontowane urządzenia liczące pasażerów.

Krajowa jest 2. miastem w Rumunii, które zdecydowało się na autobusy elektryczne Solaris. Wcześniej 41 Urbino 12 electric producent dostarczył do Kluż-Napoki.