http://www.transporttm.pl/news/599/17/Jaworzno-kupuje-kolejne-elektryczne-Solarisy

Autobusy

Jaworzno kupuje kolejne elektryczne Solarisy

02-04-2020

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie kupuje kolejnych 20 elektrycznych Urbino. Podpisana w ostatnich dniach umowa sprawi, że 80% floty PKM będą stanowić elektryczne Solarisy.Dla Jaworzna przyszłość transportu jest elektryczna. W tym mieście w 2015 r. wyjechał na linię pierwszy w Polsce autobus elektryczny. Dziś w błękitnych barwach PKM Jaworzno jeździ ich już 23, same Solarisy. Obecnie PKM Jaworzno zdecydowało się dokupić 5 Urbino 8,9 LE electric i 15 Urbino 12 electric doskonale znanych mieszkańcom Jaworzna. Zgodnie z umową niskowejściowe autobusy 9-metrowe Solaris dostarczy jeszcze w tym roku, natomiast 12-metrowe Urbino electric dołączą do nich w I połowie 2021 r. Wszystkie pojazdy będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. PKM Jaworzno ładuje baterie swoich autobusów za pomocą ładowarek pantografowych o mocy 190 kW i przez złącze plug-in. Wszystkie pojazdy będą miały centralne silniki elektryczne o mocy 160 kW.

Bezemisyjne i ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w ładowarki USB i dostęp do bezprzewodowego Internetu. Bezpieczeństwo zapewni system kamer na pokładzie i w kabinie kierowcy, a także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii. Komfortowe, klimatyzowane wnętrza pomieszczą odpowiednio 55 osób w Urbino 8,9 LE i 75 w Urbino 12 electric.

Jaworzno konsekwentnie realizuje plan przemiany floty na elektryczną i jest jednym z liderów wdrażania e-mobilności na skalę europejską. Przewoźnik inwestuje w bezemisyjne pojazdy i systemy ładowania. Jaworznickie Centrum E-mobilności jest jedną z najnowocześniejszych zajezdni w Europie, zainstalowane tam ładowarki umożliwiają jednoczesne ładowanie 8 pojazdów. Przewoźnik zamierza kupić w ramach osobnego zamówienia 5 kolejnych stacji ładowania przez pantograf i 10 ładowarek plug-in do zajezdni.

Doskonałe osiągi e-busów i ich jakość utwierdziły PKM Jaworzno w przekonaniu, że obrano dobry kierunek i przyszłością transportu publicznego są pojazdy elektryczne. (fot. Maciej Kowal)