http://www.transporttm.pl/news/598/17/Barcelona-zamowila-kolejne-elektryczne-Solarisy

Autobusy

Barcelona zamówiła kolejne elektryczne Solarisy

02-04-2020

Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) zamówił 14 Urbino 18 electric. Kontrakt o wartości ok. 10 mln euro zostanie zrealizowany do końca roku.Barcelona jest jednym z pierwszych miast, na którego ulicach pojawiły się Urbino electric w wersji 18-metrowej. Od 2015 r. polski producent dostarczył tam 5 przegubowych elektrobusów. TMB po raz kolejny zdecydował się na zakup pojazdów Solaris, zamawiając 14 Urbino 18 electric. Będą one wyposażone w baterie Solaris High Power o pojemności nominalnej 145 kWh, ładowane przez pantograf mocą 500 kW, co umożliwi szybkie uzupełnianie energii. Autobusy będą napędzane centralnymi silnikami trakcyjnymi o mocy 240 kW.

Komfort jazdy kierowcy i pasażerów zapewni wydajna klimatyzacja, a gniazda USB umożliwią ładowanie mobilnych urządzeń podczas podróży. Praca kierowców będzie wspierana m.in. przez układ MirrorEye, który zastępuje kamerami tradycyjne lusterka boczne. Gwarantuje to lepszą widoczność w silnym słońcu i podczas deszczu, a także nocą. Wszystkie zamówione pojazdy będą wyposażone również w układ Mobileye Shield+, który zmniejsza ryzyko kolizji z pieszymi czy rowerzystami, monitorując kamerami najbliższe otoczenie. Kierowca jest informowany o potencjalnych zagrożeniach za pomocą alertów dźwiękowych i wizualnych. Na zamówienie klienta Mobileye Shield+ będzie wyposażony dodatkowo w system Geotab rozpoznający, archiwizujący i informujący TMB o uszkodzeniach nawierzchni.

Pierwsze Solarisy zawitały do Barcelony w 2014 r. Obecnie w stolicy Katalonii jeździ ich ponad 80, wszystkie z napędami hybrydowymi i elektrycznymi.