http://www.transporttm.pl/news/588/18/Unimogi-U-5023-wspiely-sie-na-6694-m

Pojazdy ciężarowe

Unimogi U 5023 wspięły się na 6694 m

27-01-2020
Zespół ekspedycyjny pod kierownictwem Matthiasa Jeschke zdobył najwyższy wulkan świata, Ojos de Salado w Chile, wjeżdżając tam dwoma Unimogami U 5023.

Zadaniem zespołu było zainstalowanie 4 radiostacji alarmowych w obozach wysokościowych na wulkanie. System ten ma poprawić bezpieczeństwo alpinistów i naukowców: Ojos de Salado o wysokości 6893 m jest najwyższym aktywnym wulkanem na Ziemi i częścią pustyni Atakama, która należy do Pacyficznego Pierścienia Ognia. Po dotarciu ekspedycji z oboma Unimogami do obozu wysokościowego Amistad na wysokości 6100 m i zainstalowaniu tam 4. radiostacji ekipa podjęła się pobicia światowego rekordu wysokości dla pojazdów kołowych, osiągając 6694 m. Nigdy przedtem żaden pojazd na świecie nie zdołał wspiąć się tak wysoko.

Mercedes-Benz Special Trucks wsparła ekspedycję dwoma terenowymi Unimogami U 5023 najnowszej generacji. Oba wyposażono w specjalne ogumienie, mocne wciągarki linowe i specjalne zabudowy, umożliwiające równoważenie środka ciężkości. Matthias Jeschke, właściciel firmy Extrem Events, wraz z zespołem pobił swój własny rekord, ustanowiony w 2014 r. z udziałem Zetrosa. Jak stwierdził, oba pojazdy „pokonały niesamowicie strome, skaliste odcinki oraz przetransportowały na ogromną wysokość materiały i sprzęt, dzięki niezawodnej, doskonałej technice, mechanizmowi równoważenia środka ciężkości i genialnej konstrukcji opon. Nigdy jeszcze na całym świecie zmotoryzowana ekspedycja górska nie osiągnęła takiej wysokości z udziałem dwóch ciężarówek jednocześnie”.

Podwójny rekord świata dla dwóch Unimogów U 5023 oznacza także postęp w naukowej eksploracji Pacyficznego Pierścienia Ognia.