http://www.transporttm.pl/news/580/17/Siedem-hybrydowych-Solarisow-dla-Zabkowic-slaskich

Autobusy

Siedem hybrydowych Solarisów dla Ząbkowic Śląskich

03-01-2020
Niskoemisyjne Urbino 12 hybrid zostaną dostarczone do Ząbkowic Śląskich do końca lipca, by obsłużyć nowo tworzoną komunikację gminną.

Siedem 12-metrowych Solarisów dla Ząbkowic będzie miało szeregowy układ hybrydowy składający się z silnika elektrycznego o mocy 120 kW i silnika spalinowego o mocy 151 kW. Autobusy zostaną także wyposażone w superkondensatory pozwalające magazynować i wykorzystywać energię pozyskiwaną z rekuperacji. Spowoduje to obniżenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji w porównaniu do pojazdów z napędem konwencjonalnym. Dodatkowo, Urbino 12 hybrid będą miały funkcję Arrive & Go, która steruje pracą silnika spalinowego: wyłącza go podczas podjeżdżania do przystanku i ponownie włącza podczas wyjeżdżania. Jazda wyłącznie na silniku elektrycznym znacząco zmniejsza emisję spalin i hałasu w miejscach przebywania pasażerów.

Autobusy zapewnią miejsca siedzące dla 37 pasażerów. Dostęp do wnętrza umożliwią drzwi w nieczęsto spotykanym na polskim rynku układzie 1-2-0. Hybrydy dla Ząbkowic Śląskich będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i monitoring, podróżni będą mogli korzystać z systemu zapowiedzi głosowej i portów USB. Na życzenie klienta na pokładzie znajdą się defibrylatory.

Siedem Solarisów Urbino 12 hybrid obsłuży Ząbkowicką Komunikację Publiczną, która zostanie uruchomiona w II połowie roku. W II kwartale zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na świadczenie usług transportu drogowego. Szacuje się, że Ząbkowicka Komunikacja Publiczna będzie pokonywała około 1,5 tys. km dziennie, obsługując wszystkie miejscowości na terenie gminy.

Środki na zakup niskoemisyjnych autobusów Gmina Ząbkowice Śląskie pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.