http://www.transporttm.pl/news/566/17/Elektryczne-autobusy-Solaris-pojada-do-Bilbao

Autobusy

Elektryczne autobusy Solaris pojadą do Bilbao

06-10-2019

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę z operatorem ALSA Group SLU na dostawę dwóch Urbino 12 electric i dwóch stacjonarnych ładowarek do Bilbao, stolicy Kraju Basków.ALSA Group zamówiła Urbino 12 electric napędzane osią z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 125 kW każdy. Elektryczne Solarisy będą wyposażone w baterie trakcyjne typu High Energy o pojemności 240 kWh. Do uzupełniania energii zostaną wykorzystane złącza plug-in. Pojazdy trafią do Hiszpanii pod koniec bieżącego roku.

Autobusy z drzwiami wejściowymi w układzie 2+2+2 zabiorą na pokład co najmniej 75 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących (10 dostępnych z niskiej podłogi). Na pasażerów czeka wiele udogodnień, m.in. całopojazdowa klimatyzacja, system informacji z zapowiedzią głosową i monitoring wizyjny oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Ponadto, co rzadko spotykane, autobusy zostaną wyposażone w dwie rampy ułatwiające wjazd osobom na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi: jedną o napędzie elektrycznym i osobną manualną.

Realizując dostawy do Bilbao polski producent zastosuje również nowatorskie rozwiązanie gospodarki termicznej: na godzinę przed porannym wyjazdem wnętrze autobusu nagrzeje się do zadanej wartości, jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 15o. Wpływa to korzystnie na komfort podróży kierowcy i pasażerów, a także pomaga zaoszczędzić energię w bateriach trakcyjnych, gdyż pojazd jest ogrzewany prądem z sieci przez złącze plug-in.

Solaris Bus & Coach S.A. rozpoczęła dostawy do Hiszpanii w 2010 r. Trafiło tam już blisko 200 pojazdów z podpoznańskiej fabryki. Wśród nich są 3 elektryczne przegubowce dostarczone do Barcelony i prawie 80 autobusów hybrydowych, które można spotkać w Barcelonie i w San Sebastian w Kraju Basków. Teraz dołączą do nich 2 elektrobusy.