http://www.transporttm.pl/news/563/18/Scania-AXL-autonomiczny-pojazd-ciezarowy

Pojazdy ciężarowe

Scania AXL autonomiczny pojazd ciężarowy

27-09-2019

Scania AXL to koncepcyjny pojazd ciężarowy bez kabiny, opracowany przez ekspertów firmy w ramach rozwoju bezzałogowych ciężarówek. Nawet bez kabiny wykorzystano w nim system modułowy Scania.Różne gałęzie przemysłu dążą do usprawnienia realizacji zleceń transportowych i starają się, by były one bardziej zrównoważone, biorąc pod uwagę pojazdy bezzałogowe. Kopalnie i zamknięte place budowy to przykłady miejsc, w których takie pojazdy sprawdzają się doskonale, ponieważ są to lokalizacje dobrze kontrolowane. Za kierowanie i monitorowanie Scania AXL odpowiada inteligentne środowisko, w kopalniach wykonywanie autonomicznych operacji ułatwia system logistyczny, który umożliwia sterowanie pojazdem. „Koncepcyjny pojazd ciężarowy Scania AXL to duży krok w kierunku inteligentnych systemów transportowych przyszłości, w których pojazdy bezzałogowe będą odgrywały istotną rolę. Stale tworzymy i testujemy pojazdy koncepcyjne, by pokazać, co możemy zrobić, korzystając z technologii, które są dostępne już dziś” - komentuje Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania.

Klienci już korzystają z bezzałogowych pojazdów ciężarowych. Do tej pory było w nich jednak miejsce dla kierowcy, który w razie potrzeby mógł zainterweniować. Scania AXL nie ma kabiny, co zmienia zasady. Pojazd koncepcyjny na napęd silnikiem spalinowym, ale z możliwością zasilania biopaliwem ze źródeł odnawialnych.

Wytrzymałość, wydajność i konstrukcja Scania AXL to cechy, które sprawdzą się w wymagających warunkach kopalni i dużych budów. Tradycyjną kabinę zastępuje inteligentny moduł, ale nie ma wątpliwości, że to Scania!