http://www.transporttm.pl/news/561/17/Wodorowy-Solaris-na-testach-w-kolejnych-miastach

Autobusy

Wodorowy Solaris na testach w kolejnych miastach

18-09-2019
Urbino 12 hydrogen, który debiutował w czerwcu na szczycie UITP w Sztokholmie, w ostatnich tygodniach przechodził próby u przewoźników w Austrii, we Włoszech i w Niemczech. Trasa zakończyła się w Poznaniu.

Tuż po premierze pojazdu podczas szczytu UITP przedstawiciele Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP) i Solaris podpisali umowę dzierżawy i testów autobusu wodorowego. Przewoźnik odpowiedzialny za organizację transportu publicznego w Paryżu w 2020 r. przez kilka tygodni będzie testował autobus w regularnym ruchu pasażerskim. Już tego sierpnia Solaris Urbino 12 hydrogen został zaprezentowany w Austrii w Grazu i Klagenfurcie, a następnie udał się do włoskiego Bolzano. W kolejnych tygodniach trafił na testy do Niemiec, do operatorów z Frankfurtu, Kolonii i Wuppertalu. Końcowym etapem była prezentacja 17.09 w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu, zarazem polska premiera tego pojazdu.

Urbino 12 hydrogen ma już pierwszego nabywcę. Przedsiębiorstwo transportowe SASA Bolzano zamówiło pod koniec maja 12 wodorowych Solarisów z terminem dostawy w 2021 r. Wiele europejskich miast dąży do tego, by ich komunikacja miejska była jak najbardziej przyjazna środowisku. Solaris wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, dodając autobus zasilany wodorem do oferty pojazdów nisko- i bezemisyjnych. Jedynymi produktami ubocznymi eksploatacji Urbino 12 hydrogen są ciepło i para wodna, czyniąc go jednym z najbardziej ekologicznych pojazdów dostępnych na rynku.

Urbino 12 hydrogen jest wyposażony w ogniwo paliwowe, które pełni funkcję miniaturowej pokładowej elektrowni. Dzięki temu autobus może pokonać do 350 km na jednym tankowaniu wodoru. Energia elektryczna, powstająca w procesie odwróconej elektrolizy wody, jest przekazywana do układu napędowego z pomocą niewielkiej buforowej baterii.