http://www.transporttm.pl/news/560/17/Nowe-ekologiczne-Solarisy-dla-Skandynawii

Autobusy

Nowe ekologiczne Solarisy dla Skandynawii

18-09-2019

Na początku września Solaris podpisała umowę na 50 bezemisyjnych i niskoemisyjnych autobusów dla szwedzkiego przewoźnika Vy Buss AB. Wkrótce rozpoczną się także kolejne dostawy autobusów do Oslo.Większość autobusów Vy Buss AB będzie kursować w mieście Gävle nad Zatoką Botnicką. Trafi tam 24 Urbino 12 CNG, 16 przegubowych Urbino 18 CNG i 8 Urbino 12 z napędem elektrycznym. Jeszcze 2 Urbino 12 CNG będą używane w miejscowości Hässleholm. Autobusy gazowe zostaną dostarczone w połowie 2020 r., elektryczne w I kwartale 2022 r. Solarisy Urbino 12 electric będą wyposażone w baterie High Energy o pojemności 200 kWh. Zmagazynowana w nich energia zasili oś z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy będą miały 28 miejsc siedzących i dodatkowo 2 siedzenia składane. W Urbino 12 CNG do dyspozycji pasażerów będzie 31 miejsc siedzących, w 18-metrowych 45 miejsc, w tym 4 siedzenia składane.

Zgodnie z umową podpisaną z jednym z największych norweskich przewoźników firmą Unibuss AS, na ulice Oslo wyjedzie niebawem 15 nowych Urbino 12 i 6 przegubowych Urbino 18. Wszystkie będą napędzane silnikami wysokoprężnymi przystosowanymi do pracy na biopaliwie HVO (uwodorniony olej roślinny). Urbino 12 będą miały silniki o moc 224 kW, autobusy przegubowe o mocy 270 kW.

Przeznaczone dla Norwegii Urbino mają bogate wyposażenie z zakresu komfortu i bezpieczeństwa podróżnych, m.in. całopojazdową klimatyzację, energooszczędne oświetlenie LED i siedzenia pasażerskie wyposażone w ładowarki USB. Producent zamontował także system informacji pasażerskiej z głosową zapowiedzią przystanków, system liczenia pasażerów i monitoring wizyjny. „Obecna dostawa jest szczególnie istotna, gdyż dzięki niej w Skandynawii nastąpi długo oczekiwany debiut najnowszej wersji przegubowego autobusu miejskiego” – dodał Sverre Skaar, Dyrektor Zarządzający spółki Solaris Norge AS odpowiedzialnej za obsługę posprzedażową.

Zamówione przez Unibuss autobusy zostaną wyposażone w specjalny skandynawski pakiet izolacji termicznej, który poprawia komfort pasażerów i zmniejsza zużycie paliwa w tamtejszych warunkach atmosferycznych. W jego skład wchodzą m.in. dodatkowa izolacja ścian bocznych, sufitu i podwozia w okolicy nadkoli, podwójne szyby boczne i maty grzewcze w podłodze w obszarze drzwi wejściowych. Pojazdy będą przystosowane do zastosowania łańcuchów śniegowych.

Solaris jest obecna na rynku norweskim od 2006 r. Po realizacji zamówienia od Unibuss, największego odbiorcy na tamtejszym rynku, liczba pojazdów z Bolechowa przekroczy 500. Wśród nich są pojazdy o długości od 8,9 m do 18,75 m, napędzane ekologicznymi silnikami diesla, jak również z napędem hybrydowym i CNG. W Norwegii jest również 14 elektrycznych Solarisów.

Współpraca Solaris ze szwedzkimi przewoźnikami sięga 2003 r. Od tego czasu dostarczono tam ponad 600 pojazdów, z czego znakomita większość to pojazdy z napędami nisko- i zeroemisyjnymi.

Wśród zamówionych teraz Urbino będzie 500. Solaris dostarczony do Norwegii, co uświetnili pamiątkowym zdjęciem (od lewej): Javier Calleja (Prezes Zarządu Solaris), Knut Gunnar Dissen (Dyrektor Techniczny Unibuss AS) i Sverre Skaar (Dyrektor Zarządzający Solaris Norge AS).