http://www.transporttm.pl/news/559/17/Inauguracja-roku-szkolnego-Klasy-Patronackiej-Solaris

Autobusy

Inauguracja roku szkolnego Klasy Patronackiej Solaris

18-09-2019

Już po raz 13. Solaris Bus & Coach S.A. zainaugurowała rok szkolny Klasy Patronackiej, prowadzonej z Branżową Szkołą I Stopnia w Murowanej Goślinie i Zespołem Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wlkp.W roku szkolnym 2019/2020 naukę w Klasie Patronackiej Solaris rozpoczęło łącznie 24 uczniów (14 w I klasie szkoły w Murowanej Goślinie w zawodzie mechatronik, a 10 w I klasie Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp., rozpoczynających naukę w zawodzie ślusarz). Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do programu, oprócz regularnej nauki w szkołach odbywają zajęcia praktyczne w fabrykach Solaris. Pozwoli im to uzyskać unikalne kompetencje i wyjątkowe, jak na tak młody wiek, doświadczenie zawodowe. Od początku nauki uczniowie otrzymają status pracownika młodocianego, a najlepsi z nich (tak jak 7 absolwentów, który zakończyli w tym roku 3-letni program Klasy Patronackiej) otrzymają propozycję pracy w Solaris. „Jestem dumny z faktu, że nasz program Klasy Patronackiej Solaris już od 13 lat spotyka się z tak pozytywnym przyjęciem i zyskuje kolejnych beneficjentów. Jako największy producent autobusów elektrycznych na rynku europejskim, a co za tym idzie jeden z największych pracodawców w regionie, doskonale wiemy, jak kluczowe jest kształcenie branżowe i zdobywanie kompetencji na rynku pracy już od najmłodszych lat” – powiedział dr inż. Dariusz Michalak, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus &Coach S.A.

Współpraca Solarisa z Branżową Szkołą I Stopnia w Murowanej Goślinie trwa od 2007 r. Od tego czasu w programie Klasy Patronackiej przygotowania do zawodu wzięło udział ponad 150 uczennic i uczniów. W 2012 r. do programu dołączył zakład w Środzie Wielkopolskiej. Uczniowie przygotowują się tam do pracy w zawodzie ślusarza z możliwością uzyskania uprawnień spawalniczych. W tym roku Solaris zainicjował współpracę dążąc do otwarcia klasy patronackiej w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, w zawodzie elektronik.

Program Klasy Patronackiej Solarisa od początku spotyka się z dużym zainteresowaniem uczniów. Młodzi ludzie mogą zgłębiać tajniki nauki zawodu w hali produkcyjnej, pod opieką specjalistów przekazujących wiedzę i doświadczenia w dziedzinach elektryki, pneumatyki i mechaniki. Dzięki wspólnemu wykonywaniu zadań poznają produkt i kulturę organizacyjną dużego zakładu, co ułatwia start na rynku pracy.