http://www.transporttm.pl/news/554/17/Gondola-Nie-Solaris

Autobusy

Gondola? Nie, Solaris!

21-08-2019

Solaris Bus & Coach dostarczy do Włoch kolejne bezemisyjne autobusy. Po podpisanej niedawno umowie z ATM Milano, na mocy której do Mediolanu może trafić nawet 250 takich pojazdów, polski producent otrzymał zamówienie od ACTV SPA Venezia na 30 Urbino 12 electric i infrastrukturę do uzupełniania energii.Umowa podpisana przez przedstawicieli Solaris z przewoźnikiem ACTV SPA Venezia obejmuje dostawę 30 autobusów elektrycznych Urbino 12 electric, które będą używane na wyspach Lido i Pellestrina, gdzie zastąpią dotychczasową flotę tradycyjnych autobusów. Do Wenecji, oprócz pojazdów, zostanie dostarczona infrastruktura niezbędna do uzupełniania energii: 9 szybkich ładowarek pantografowych, 6 stacjonarnych ładowarek plug-in i jedna mobilna ładowarka plug-in. Łączna wartość kontraktu przekracza 20 mln euro.

Jednostką napędową weneckich elektrobusów będzie oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 2x125 kW. Energia będzie magazynowana w bateriach typu Solaris High Power o całkowitej pojemności 116 kWh. Producent na życzenie klienta przystosuje pojazdy zarówno do ładowania przez ładowarki zajezdniowe, jak i do szybkiego uzupełniania energii za pomocą pantografu na dachu. „Spełnienie wszystkich wymagań technicznych klienta ACTV Venezia było wyzwaniem, któremu Solaris, lider elektromobilności, nie mógł się oprzeć” – skomentował Alberto Fiore, dyrektor generalny Solaris Italy.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo podróżnych bezemisyjne Urbino 12 electric dla ACTV SPA zostaną wyposażone w wydajną klimatyzację, rampę ułatwiającą wejście do pojazdu osobom na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi, system informacji pasażerskiej, a także monitoring wizyjny składający się z kamer przestrzeni pasażerskiej, cofania i obserwacji pracy pantografu. Producent wyposaży pojazdy w nowoczesny, dotykowy pulpit kierowcy. Siedzenia pasażerskie będą pokryte powłoką antygraffiti zabezpieczającą przed aktami wandalizmu. Bezpieczeństwo zwiększy także układ przeciwpożarowy obejmujący kontener trakcyjny, sprężarkę powietrza i bojler elektryczny.

Zgodnie z podpisaną z ACTV SPA Venezia umową, wszystkie pojazdy wraz z infrastrukturą zostaną dostarczone przed końcem 2020 r. Nie będą to pierwsze Solarisy w Wenecji. Podpoznański producent dostarczył już wcześniej 18 autobusów, w tym 10 z napędem CNG.