http://www.transporttm.pl/news/544/17/Mediolan-wymiata-bateryjnie

Autobusy

Mediolan wymiata bateryjnie

09-07-2019

Mediolański przewoźnik ATM Milano do końca 2030 r. chce zrezygnować z autobusów z silnikami diesla. Milowym krokiem było rozpisanie przetargu na dostawę do 250 autobusów elektrycznych o łącznej wartości ponad 192 mln euro.Umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano to jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez Solaris i największy dotyczący pojazdów elektrycznych w Europie. Dzięki niej Solaris umocnił się na pozycji lidera wśród europejskich producentów elektrobusów, a Urbino electric odegra główną rolę w elektromobilnej rewolucji stolicy Lombardii.

Autobusy, na które zdecydował się Mediolan, to Urbino 12 electric. Model, który codziennie udowadnia swoją niezawodność na ulicach kilkudziesięciu europejskich miast w 17 państwach kontynentu, będzie wyposażony w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia będzie uzupełniana przez pantograf odwrócony(obniżający się z masztu ładowarki na autobus), a także na zajezdni przez klasyczną wtyczkę. Jednostką napędową będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy.

Zalety autobusu elektrycznego, jak cicha praca, niski poziom drgań, a przede wszystkim brak zanieczyszczeń w miejscu użytkowania pojazdów z pewnością wpłyną na wygodę podróżowania mediolańczyków. Komfortowe, przestrzenne wnętrze zostanie wzbogacone dodatkowo o ładowarki urządzeń mobilnych USB, system informacji pasażerskiej czy monitoring, które zwiększą przyjemność jazdy i bezpieczeństwo. Kierowca będzie miał dodatkowo podgląd na drzwi i pantograf, do jego dyspozycji będzie także kamera cofania.

W przestrzennym, klimatyzowanym wnętrzu Urbino electric zmieszczą się 82 osoby, w tym 26 siedzących. Pojazdy będą przystosowane do powozu osób niepełnosprawnych dzięki zatoczce dla wózków i 14 miejscom o zwiększonej dostępności z niskiej podłogi.

Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma rozpocząć się w czerwcu 2020 r.

W Mediolanie Urbino są znane od 2014 r., kursuje tam 150 autobusów Solaris, w tym 25 elektrycznych. Producent dostarczył do Włoch ponad 40 autobusów bateryjnych, kupili je także klienci z Bergamo i Bolzano. Te ostatnie miasto w 2021 r. będzie miało 12 autobusów wodorowych Solaris.