http://www.transporttm.pl/news/536/18/Thermo-King-i-Frigoblock-elektryfikuja-transport-chlodniczy

Pojazdy ciężarowe

Thermo King i Frigoblock elektryfikują transport chłodniczy

25-06-2019

Podczas targów pojazdów użytkowych w Birmingham Thermo King i Frigoblock zaprezentowały innowacyjne projekty kontroli temperatury w transporcie i zrównoważonej dystrybucji. Firmy transportowe i dostawcy mogą przygotować dzięki nim działania i inwestycje związane z pojazdami do wymogów przyszłości, korzystając z urządzeń zasilanych energią elektryczną, opartych na danych i czystej technologii.Thermo King i Frigoblock nawiązały współpracę z Castell Howell Foods, jednym z największych niezależnych hurtowych dostawców żywności w Wielkiej Brytanii, by przetestować prototyp hybrydowego chłodniczego agregatu podpodwoziowego do samochodów ciężarowych, przyczep i lotniskowych pojazdów cateringowych.

Agregat hybrydowy UT-Series korzysta ze sprawdzonych rozwiązań TK znanych z agregatów naczepowych SLXi Hybrid. Alternator i technologia falownikowa firmy Frigoblock zapewniają przełączanie agregatu o między trybem pracy z napędem silnikiem wysokoprężnym a elektrycznym, dzięki czemu samochód może wjeżdżać do centrów miast, dzielnic mieszkalnych i stref o niskiej emisji. „Od ponad 15 lat w naszych pojazdach wykorzystujemy agregaty elektryczne Frigoblock i czekaliśmy na rozwiązanie, które połączy technologie Frigoblock i Thermo King w jeden układ chłodniczy. Wszechstronność i niskie zużycie paliwa przez agregat zasilany energią elektryczną z pojazdu gdy jest to tylko możliwe, wraz ze wsparciem konwencjonalnego silnika wysokoprężnego na niektórych trasach z długimi postojami lub dużą liczbą punktów dostaw, bez wątpienia zwiększy elastyczność naszej pracy. Technologia hybrydowa UT wpisuje się również doskonale w strategię naszej firmy, dotyczącą zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy otwarci na czyste i wydajniejsze technologie, które pomogą obniżyć ślad węglowy. Z niecierpliwością oczekujemy na przedstawienie naszym klientom nowego hybrydowego rozwiązania, które stanowi kolejny krok na drodze do stworzenia bardziej zrównoważonego i świadomego ekologicznie transportu” – mówi Martin Jones, dyrektor ds. transportu w Castell Howell Foods.

Electra Commercial Vehicles, brytyjska firma zajmująca się przeróbką samochodów użytkowych na elektryczne, przebudowała 18-tonowe IVECO Eurocargo na elektryczny samochód chłodniczy. Projekt był możliwy dzięki technologii firmy Frigoblock, która zapewnia wysoką wydajność chłodniczą i moduł falownika, przez co nie wymaga żadnych modyfikacji w pojeździe.

Oczekuje się, że przebudowa pojazdu i zastosowanie agregatu Frigoblock z falownikiem przyniosą oszczędności paliwa rzędu 28 l/100 km w samochodzie i 2,5 l/h pracy agregatu chłodniczego w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami wykorzystującymi silnik wysokoprężny.