http://www.transporttm.pl/news/530/20/Goodyear-wspiera-nowy-sezon-Wyscigow-Pojazdow-Ciezarowych

Warsztat i opony

Goodyear wspiera nowy sezon Wyścigów Pojazdów Ciężarowych

31-05-2019

Goodyear potwierdził długoterminowe zaangażowanie w wyścigi ciężarówek: amerykański koncern rozszerzył współpracę z FIA i będzie wyłącznym partnerem Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych do 2021 roku.Wszyscy uczestnicy będą ścigać się wyłącznie na specjalnie opracowanych oponach Goodyear Truck Racing. Rozszerzone partnerstwo z FIA (Federation Internationale de l'Automobile) i Europejskim Stowarzyszeniem Wyścigów Samochodowych (ETRA) umożliwia producentowi zademonstrowanie wiodącej pozycji technologicznej w dziedzinie opon ciężarowych i przetestowania nowych rozwiązań w trudnych warunkach. „Jesteśmy bardzo dumni, że możemy kontynuować nasze zaangażowanie w wyścigi ciężarówek, które rozpoczęły się 15 lat temu. Specjalne opony, które produkujemy do tej serii, realizują dwa cele. Po pierwsze pozwalają ciężarówkom osiągać wysokie prędkości w każdych warunkach, gwarantując emocjonujący wyścig. Po drugie pokazują jakość naszych opon do samochodów ciężarowych, ponieważ opony wyścigowe mają karkasy podobne do tych używanych na co dzień na drogach Europy" – mówi David Anckaert, wiceprezes działu opon użytkowych Goodyear w Europie.

Ogumienie Goodyear Truck Racing jest produkowane w rozmiarze 315/70 R22,5 z wykorzystaniem karkasu podobnej konstrukcji jak w standardowych oponach do samochodów ciężarowych. Karkas został zmodyfikowany, nowa specyfikacja przeciwdziała przegrzewaniu i zapewnia większą sztywność boczną, dzięki czemu opona sprawdza się w warunkach wyścigu. Goodyear Truck Racing wyróżnia się specjalnie zaprojektowanym bieżnikiem, zapewniającym bardzo dobrą przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. W połączeniu z asymetryczną konstrukcją barku i obwodowymi rowkami mieszanka bieżnika zapewnia wszechstronne osiągi dla wszystkich kierowców i na wszystkich torach.

Kolejną cechą ogumienia Goodyear Truck Racing jest identyfikacja radiowa RFID, która nadaje tożsamość każdej oponie. Pozwala to FIA monitorować każdą oponę, by zapewnić przestrzeganie przepisów dotyczących liczby i użytkowania opon wyścigowych przez wszystkie zespoły.

Mistrzostwa Europy FIA 2019 w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych rozpoczęły się 25 maja we włoskim Misano, zakończą w październiku na torze Jarama w Hiszpanii. Ale po drodze jest kilka eliminacji „po sąsiedzku”: Hungaroring 22 czerwca, Slovakia Ring 6 lipca i Most 31 sierpnia.

Początek tegorocznych zmagań już mamy za sobą. W Misano nie zabrakło emocji, gdy przeciwko sobie stanęły 5,5-tonowe ciężarówki o mocy 1500 KM zdolne rozwijać prędkość do 160 km/h, z podobnym przyspieszeniem jak sportowe samochody osobowe.