http://www.transporttm.pl/news/528/18/Pierwsza-w-Polsce-Scania-LNG-na-dalekie-trasy

Pojazdy ciężarowe

Pierwsza w Polsce Scania LNG na dalekie trasy

28-05-2019

Zgodnie z zapowiedzią z początku roku, firma Wojtex Transport Międzynarodowy została właścicielem pierwszego w Polsce ciągnika Scania R410 zasilanego LNG.Pierwsza w Polsce ciężarówka Scania tego typu wykorzystuje silnik OC13 zasilany gazem skroplonym i zautomatyzowaną skrzynię biegów Opticruise ze zwalniaczem. Dla kierowcy oznacza to płynną i szybką zmianę biegów oraz najwyższy komfort jazdy. Biorąc pod uwagę komfort pracy podczas długich tras, kabinę kierowcy wyposażono m.in. w 2 lodówki i klimatyzację postojową. „Zdecydowaliśmy się na zakup pojazdu Scania zasilanego gazem przede wszystkim ze względu na ekonomię tego rozwiązania. Stwarza ono możliwość zakupu tańszego paliwa oraz wykorzystania zmian w przepisach w transporcie międzynarodowym, w tym zwolnień z opłat na autostradach. Duże znaczenie mają także kwestie środowiskowe. Silniki zasilane gazem są bardziej ciche niż wysokoprężne i emitują znacznie mniej CO2. Dzięki temu możemy realizować zadania transportowe nawet w tych miastach, które mają restrykcyjne przepisy dotyczące pojazdów ciężarowych, służące poprawie jakości powietrza oraz zwiększające komfort mieszkańców” – komentuje Wojciech Kusnerz, właściciel Wojtex Transport Międzynarodowy.

„Zainteresowanie pojazdami niskoemisyjnymi w Polsce będzie się zwiększać. Klienci dostrzegają liczne korzyści z nimi związane. Dlatego też liczymy na dalszy rozwój infrastruktury wspierającej ich wykorzystanie. Pojazdy Scania zasilane gazem pozwalają na osiągnięcie idealnej równowagi między niską emisji spalin, mocą i zasięgiem. Jest to możliwe dzięki dopasowaniu rozwiązania do indywidualnych potrzeb transportowych firmy oraz celów redukcji emisji spalin. W Scania oferujemy najszerszą na rynku gamę gotowych rozwiązań opartych na gazie, bioetanolu, biodieslu i HVO oraz rozwiązań elektrycznych” – szczyci się Jacek Dmuchowski, dyrektor Scania Białystok.

Wojtex Transport Międzynarodowy działa od 1996 r., specjalizuje się w przewozach z Polski do Europy Zachodniej i z Europy Zachodniej do Polski i Białorusi. Dostawcą skroplonego gazu ziemnego dla firmy Wojtex Transport Międzynarodowy jest BARTER S.A.

Gazowy ciągnik połączony z naczepą chłodniczą jest wykorzystywany na długich dystansach, na trasie Polska – Hiszpania.