http://www.transporttm.pl/news/527/18/Polak-na-podium-w-finale-Konkursu-Kierowcow-Scania-2018-2019

Pojazdy ciężarowe

Polak na podium w finale Konkursu Kierowców Scania 2018-2019

28-05-2019

Piotr Dołengiewicz zajął 3. miejsce w europejskim finale Konkursu Kierowców Scania 2018-2019 (Scania Driver Competitions– SDC). Zwyciężył Andreas Nordsjø z Norwegii, 2. był Fredrik Arwidmark ze Szwecji.Europejski finał SDC odbył się w dniach 24-25 maja w centrali Scania w Södertälje. W finale zmierzyło się 30 najlepszych kierowców z Europy, wyłonionych w finałach krajowych. Konkurs rozpoczął się na Ukrainie w październiku 2018 r., a zakończył finałami krajowymi w Finlandii i Polsce. Najmłodszy finalista miał 23, najstarszy 61 lat.

Pierwszego dnia europejskiego finału SDC 2018-2019 kierowcy mieli do wykonania 6 zadań, sprawdzano ich umiejętności i wiedzę z zakresu sprawdzenia pojazdu przed jazdą, mocowania ładunku, jazdy ekonomicznej i defensywnej, pierwszej pomocy, BirdView Precise Driving (jazda pojazdem dystrybucyjnym z zasłoniętymi szybami z wykorzystaniem wyłącznie kamer) i jazdy off-roadowej.

Drugi dzień konkursu to zadania na placu manewrowym: Knock The King, Twisted Water Challenge, Super Y oraz konkurencja finałowa Extreme Knock The King. Każde z zadań było rozgrywane równocześnie przez kilku zawodników. W konkurencji finałowej najlepszy okazał się Norweg, który oprócz tytułu najlepszego kierowcy w Europie wygrał możliwość wyspecyfikowania pojazdu Scania nowej generacji o wartości 100 tys. euro.

Piotr Dołengiewicz, 30-latek z Białegostoku, ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych od 2014 r. Zawodowo wykonywał przewozy przede wszystkim w Polsce, miał też okazję jeździć do państw skandynawskich. Nie uczestniczył wcześniej w konkursach organizowanych przez Scania. „Jesteśmy pod wrażeniem opanowania i znakomitych umiejętności, jakie zaprezentował polski zawodnik podczas europejskiego finału Konkursu Kierowców Scania. Piotrek wyróżniał się na tle konkurencji dużą precyzją i szybkością wykonywanych zadań, co podkreślali również organizatorzy. Jego występ był znakomity, dlatego pozostałym finalistom należy się duże uznanie, ponieważ pokonanie Piotrka nie było łatwe” – ocenia Jacek Tarach, koordynator ds. projektów marketingowych Scania Polska.

„Kierowca to najważniejszy czynnik w transporcie ciężkim. Organizując Konkurs Kierowców Scania pragniemy podnieść status zawodowych kierowców i podkreślić ich ogromne znaczenie dla rentowności firm transportowych, bezpieczeństwa drogowego, a także ograniczania wpływu transportu na środowisko” – skomentował konkurs SDC Erik Ljungberg, szef ds. komunikacji, marki i marketingu Scania.